Iveco na celowniku UOKiK

UOKiK przeprowadził przeszukania w polskim biurze producenta ciężarówek Iveco oraz u dilerów tych pojazdów.

Publikacja: 01.07.2019 14:58

Iveco na celowniku UOKiK

Foto: UOKiK sprawdza, czy w IVECO nie doszło do zmowy cenowej.

Na przełomie maja i czerwca kilkudziesięciu pracowników UOKiK w asyście policji weszło do siedzib i oddziałów czterech przedsiębiorców sektora motoryzacyjnego. Sprawdzili polskie biuro producenta ciężarówek marki Iveco – spółkę Iveco Poland oraz dilerów tych pojazdów – CTC z Rudy Śląskiej, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Exmot z Bydgoszczy i Uni-Truck z Zielonej Góry.

CZYTAJ TAKŻE: Odszkodowania za zmowę cenową

Urząd prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące sprzedaży ciężarówek. Celem naszej akcji było znalezienie i zabezpieczenie dowodów na nielegalne porozumienia między przedsiębiorcami. Podejrzenia dotyczą  podziału rynku, ustalania cen oraz koordynacji działań w przetargach publicznych – wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał.

Wstępny etap

Urząd podkreśla, że postępowanie wyjaśniające to wstępny etap działań i nie jest prowadzone przeciwko konkretnym przedsiębiorstwom. Jeżeli jednak podejrzenia naruszenia się potwierdzą, to porozumienie mogło mieć wpływ na sytuację polskich firm transportowych. Zmowa podziałowa mogła powodować wzrost cen samochodów Iveco, tym samym zwiększenie kosztów tych przedsiębiorstw, a w konsekwencji wyższe ceny przewożonych towarów.

""

fot. AdobeStock

Foto: logistyka.rp.pl

Branża transportowa to istotny element polskiej gospodarki wygrywający konkurencję z usługodawcami z tzw. starej Unii. Zawyżone ceny ciężarówek są więc szczególnie niekorzystne w przypadku Polski – dodaje prezes Niechciał. Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie, które UOKiK stosuje w sytuacjach, kiedy podejrzewa, że znajdują się tam dowody naruszenia prawa ochrony konkurencji. Prowadzone jest wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu i najczęściej w asyście policji. Przedsiębiorca ma wówczas obowiązek wpuścić przeszukujących do budynków i lokali, a także udostępnić wszystkie dokumenty oraz nośniki danych.

CZYTAJ TAKŻE: UOKiK oskarża dilerów ciężarówek DAF o budowanie kartelu

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

Drugie postępowanie

Urząd bada także sprawę rzekomej zmowy cenowej DAF. W kwietniu UOKiK poinformował, że wszczął postępowanie przeciwko firmom: DBK z Olsztyna, ESA Trucks Polska z Komornik (woj. wielkopolskie), TB Truck & Trailer Serwis z Wolicy (woj. mazowieckie), Van Tilburg-Bastianen Groep z Bredy w Holandii i WTC z Długołęki (woj. dolnośląskie). UOKiK postawił także zarzuty dziewięciu menadżerom wysokiego szczebla, którzy pracowali lub pracują w tych spółkach. Dilerzy ciężarówek mogli stworzyć kartel, który od 2011 r. dzielił polski rynek.

Legislacja
Tachografy powstrzymają nielegalną konkurencję?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Legislacja
Ministerstwo Infrastruktury chce harmonogramów pracy kierowcy
Legislacja
Śmieci zalewają zachodnią Polskę
Legislacja
Nowe zasady wynagrodzeń kierowców nie do przyjęcia
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Legislacja
Będą wyższe kary za przemyt imigrantów
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay