Zajmująca się międzynarodowymi przesyłkami kurierskimi DHL Express notuje wysoki poziom obrotów. – Kwiecień miał najniższe obroty, ale wyjście z odbicia zaprowadziło nas na wyższy poziom niż przed kryzysem – podkreśla dyrektor zarządzający DHL Express John Pearson.
Czytaj więcej w: W Cyber Week e-handel oszalał
Dodaje, że w wielu krajach PMI przekracza 50 punktów, czyli dominuje optymistyczne spojrzenie. – Podczas pierwszej fali pandemii e-handel zanotował 3-letni wzrost w 3 miesiące. Należy do niego co druga przesyłka. Przy drugiej fali nie ma spowolnienia w wymianie handlowej, w niektórych krajach obroty nawet rosną. Trzeci kwartał jest najintensywniejszy w naszej historii. We wrześniu stanęliśmy na mocnych nogach – zaznacza Pearson.
Handel nie ucierpiał
Profesor Uniwersytetu Nowojorskiego Steven Altman, który dla DHL przygotował raport „Globalny wskaźnik otwartości” zapewnia, że w przeciwieństwie do prognoz globalizacja nie cofnęła się. Jest nawet na wyższym poziomie niż w 2007/08 roku. – Już we wrześniu handel był zaledwie o 2 proc. poniżej przedpandemicznego poziomu – wskazuje profesor.
Dodaje, że wskaźnik otwartości zmalał z powodu mniejszych o 70 proc. przepływów osób i kapitału. Nie zrównoważył ich blisko dwukrotny wzrost ruchu telekomunikacyjnego.