Możliwe, że do końca roku władze antymonopolowe wyrażą zgodę na przejęcie Pekaes przez Geodis, ostrożnie zakłada Katarzyna Kaczmarek z Innova Capital. Rzeczniczka Geodis Celine Thonnier informuje jedynie, że Geodis zawarł warunkowe porozumienie o zakupie Pekaes. Obie strony nie podały wartości umowy, a także jak długo trwały negocjacje.
Dziesiąty na liście
Po przejęciu Pekaes, nowa spółka będzie miała 1,5 mld zł przychodów i znajdzie się na dziesiątej pozycji rankingu Rz największych firm branży TSL w Polsce, tuż za DHL Parcel Polska, który rok 2019 zakończył przychodami 1,6 mld zł. Łączne zatrudnienie sięgnie 1,5 tys. osób.
Czytaj więcej w: Ranking TSL 2020
Dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania Arkadiusz Kawa podkreśla, że polski rynek dla globalnego integratora logistycznego jest strategiczny. – Usługi Pekaesu i Geodis są w dużej części komplementarne. Umożliwi to klientom obu firm dostęp do nowych usług. Krajowi klienci zyskają dostęp do globalnej sieci logistycznej, obejmującej 120 krajów, a klienci francuskiego operatora otrzymają dostęp do dość gęstej sieci zlokalizowanej na terenie Polski – uważa Kawa.
Polski operator ma 20 oddziałów rozmieszczonych na terenie całej Polski, w których obsługuje około 10 tys. klientów. – Jest to dość gęsta sieć, która może być wykorzystana do bardzo dynamicznego sektora gospodarki, którym jest e-commerce. Pekaes ma w swojej ofercie także przewozy intermodalne oraz świadczy usługi logistyczne w 6 magazynach logistycznych i 3 terminalach kolejowych – przypomina Kawa.