W logistyce nastroje są średnie, co jest pochodną trudnego otoczenia społeczno-gospodarczego. Najemcy tego sektora w zdecydowanej większości (72 proc.) oceniają swoją sytuację jako trudniejszą niż rok wcześniej, głównie ze względu na inflację i rosnące koszty – wynika z raportu CBRE i Panattoni Europe „Confidence Index 2022”.
Inwestycje (jeszcze) rosną
Jednocześnie 64 proc. przedstawicieli sektora spodziewa się inwestycji w logistykę w swoich firmach w najbliższym roku. To więcej niż rok wcześniej, gdy takie plany miało 46 proc. zapytanych. Jak wskazują eksperci CBRE, operatorzy logistyczni oceniają sytuację lepiej niż firmy z branż produkcyjnej i handlowej.
Inwestować chcą przede wszystkim operatorzy logistyczni, wśród których 72 proc. przeznaczy fundusze na nowe rozwiązania. Przykładem mogą być nowe inwestycje Raben Group (powiększenie magazynu w Grodzisku Mazowieckim), Rohlig Suus (Bydgoszcz), Langowski Logistics (Łódź), LPP Logistics (Pruszcz Gdański) oraz DB Schenker (Szczecin).
Wśród firm produkcyjnych i handlowych skłonnych do tego jest nieco ponad połowa przedsiębiorców (56 proc.). – Sektor logistyki i łańcucha dostaw pozostaje silny i nie zamierza rezygnować z inwestowania. Szczególnie dotyczy to operatorów logistycznych, wśród których nastroje są lepsze w porównaniu do producentów i sprzedawców detalicznych. Choć sytuacja tych branż nieco się różni, to każda z nich zamierza w kolejnych miesiącach przeznaczać nakłady inwestycyjne na operacje flotowe, magazyny, inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju i nowe technologie – wymienia starsza konsultantka w dziale doradztwa i badań w CBRE Anna Bielacka.
Czytaj więcej
W trzecim kwartale roku przybyło 1,2 mln m kw. magazynów, porównywalnie do wcześniejszych kwartałów. Pomimo wzrostu stawek czynszów specjaliści Colliers obserwują niesłabnące zainteresowanie najemców.