Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wydał decyzję lokalizacyjną dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Otwiera ona drogę do rozpoczęcia procesu budowlanego najnowocześniejszego lotniska w Europie. – CPK to najbardziej skomplikowany projekt, z jakim mieliśmy do czynienia po 1989 r. To jest ogromne wyzwanie, ale też wielka szansa dla Polski, abyśmy mogli gospodarczo pokazać, że jesteśmy liderem Europy i że potrafimy tworzyć skomplikowane, kosztochłonne projekty – zaznacza minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Decyzja obejmuje trzy komponenty: lotniskowy (a w nim terminal, drogi startowe i kołowania oraz obiekty dla straży granicznej, izby celno-skarbowej, straży pożarnej), kolejowy (trzy linie kolejowe z niezbędną infrastrukturą) oraz drogowy (nowe drogi w sąsiedztwie lotniska).
Czytaj więcej
Rekordowe zyski i przeładunki, a w kolejnych latach także spore nakłady na rozbudowę portowego potencjału.
Budowy ruszą w 2026 roku
Obszar objęty wnioskiem należy do 2339 działek o łącznej powierzchni 2 585 ha. Do uprawomocnienia decyzji (co przez 60 dni) kończone będą przez CPK porozumienia z Programu Dobrowolnych Nabyć. Skorzystało z niego ponad 90 proc. właściciel gruntów, na których znajdują się budynki mieszkalne na terenie trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki, na których powstanie lotnisko, a spółka kupiła łącznie 1188 ha i ma podpisane umowy na kolejne 214 ha.
Do wywłaszczenia zostały nieruchomości ok. 500 właścicieli, ale kiedy to nastąpi nie jest znane, bo nie wiadomo, ile odwołań od decyzji lokalizacyjnej wpłynie do Ministerstwa Rozwoju i Technologii.