Protest przeciwko protestowi: w obronie Ubera

W mediach społecznościowych skrzykują się przeciwnicy ograniczania pośredników w przewozach, takich jak np. Uber i blokowania aplikacji łączących pasażerów z kierowcami nie będącymi taksówkarzami.

Eliminacja takiej – jak wskazuje branża taxi – nieuczciwej konkurencji stała się kluczowym hasłem protestów, jakie w poniedziałek zakorkowały główne ulice Warszawy. Teraz osoby, które nie popierają żądań taksówkarzy, zamierzają protestować przeciwko zmianom na rynku przewozowym.

Jak się dowiedzieliśmy w piątek o godz. 16 ma odbyć się manifestacja pod siedzibą Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. To właśnie ten resort, obok Ministerstwa Infrastruktury, odpowiada za kontrowersyjne porozumienie zawarte w środę z częścią środowiska reprezentującego korporacje.

Zakłada ono bardzo szybkie pracach nad nową ustawą o transporcie, już w parlamencie (projekt nowelizacji z początkiem kwietnia wyszedł z Rady Ministrów)i możliwe skrócenie półrocznego vacatio legis (przepisy mają wejść w życie od początku przyszłego roku). Będą również nasilone kontrole przewoźników – m.in. Ubera i Bolt (dawne Taxify). Co więcej, Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo przeciwko obu firmom. Chodzi o uszczuplania należności wobec Skarbu państwa z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego.

W Uberze są zaskoczeni takim rozwojem sytuacji. I podkreślają, że są największym płatnikiem podatku dochodowego wśród wszystkich dostawców usług transportowych w Polsce. W 2017 r. zaraportowany zysk netto spółki Uber Polska, będący podstawą opodatkowania, wyniósł 8,8 mln zł, z czego firma odprowadziła w Polsce 1,675 mln zł podatków. – Co więcej, kierowcy korzystający z naszej aplikacji są niezależnymi przedsiębiorcami, którzy również odprowadzają należne podatki: VAT, składki ubezpieczeniowe oraz podatek od dochodu – dodaje Ilona Grzywińska-Lartigue, dyrektor komunikacji w firmie Uber w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

DHL Express z nowym terminalem

Maszyny nowego terminala sortują 6 tys. paczek na godzinę. W Poznaniu został uruchomiony jeden ...

Drony strzegą portu w Gdyni

Bezzałogowe statki powietrzne skontrolują czystość spalin wchodzących do portu statków.   Zarząd Morskiego Portu ...

W Niemczech ciężarówki na gaz ziemny nie zapłacą myta do 2023 roku

Komisja Transportu Bundestagu zatwierdziła zwolnienie z myta samochodów ciężarowych napędzanych gazem ziemnym do końca ...

Bat na nieuczciwych przewoźników

Stowarzyszenie Euro Controle Route zamienia się w ECR EUWT aby skuteczniej kontrolować transport drogowy. ...

Unijne szybkie korytarze przez granice

Komisja wyznaczyła szybkie korytarze na sieci TEN-T. Przejazd przez granicę do 15 minut. Komisja ...

Nadchodzi dekada zamian w transporcie

Nowe regulacje i technologie wymuszą koncentrację branży przewoźników drogowych. Bieżące wyzwania zmienią i ukształtują ...