Dostęp do unijnego rynku ma swoją cenę

Wkrótce ruszą negocjacje nowej umowy handlowej z Wielką Brytanią. Posłowie pamiętają o potrzebach transportu.

Parlament Europejski przyjął 12 lutego rezolucję w sprawie mandatu UE na negocjacje nowej umowy handlowej z Wielką Brytanią.

Parlament wskazuje, że przyszłe regulacje dotyczące warunków wykonywania przewozów powinny być wzajemne, ale biorące pod uwagę proporcje wielkości obu rynków. Parlament zaznacza jednocześnie, że zezwolenia EKMT (Europejskiej Konwencji Ministrów Transportu, obecnie ITF), z uwagi na ich małą liczbę, nie rozwiążą przyszłych potrzeb.

Parlament wzywa do zapewnienia wewnątrzunijnych połączeń z Irlandią, w tym prawa do tranzytu dla unijnych przewoźników pomiędzy Irlandią a państwami UE. Podkreśla, że nowe zasady współpracy pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem powinny gwarantować równe warunki działania w transporcie drogowym z uwzględnieniem takich kwestii jak pomoc państwa, ochrona środowiska czy aspekty socjalne.

Czytaj więcej w: Brexit nie narobił zamieszania

Parlament uważa, że Wielka Brytania, pomimo wyjścia z UE, powinna uczestniczyć i współfinansować rozpoczęte projekty budowy europejskiej sieci TEN-T, CEF oraz projektów Single European Sky.

PE zauważa, że Porozumienie o wolnym handlu nie jest synonimem „bezproblemowej” wymiany. Posłowie przyznają, że nowe regulacje powinny zapewnić standardy wymiany handlowej tak bardzo zbliżone do poprzednich jak to tylko możliwe, ale przede wszystkim muszą zapewnić możliwości rozwoju unijnego eksportu.

Parlament zaznacza, że dostęp do wspólnego rynku nie może podminowywać czterech podstawowych swobód wspólnego rynku i ma swoją cenę. Dlatego nie wyklucza ograniczeń handlowych, takich jak kwoty i taryfy celne, szczególnie w przypadku towarów żywnościowych.

Czytaj więcej w: Do Anglii bez papierowych dokumentów

Stały przedstawiciel ZMPD przy Margareta Przybyła zaznacza, że mandat negocjacyjny musi jeszcze zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie. – Trwają rozmowy na poziomie ambasadorów krajów UE. Przyjęcie mandatu po stronie UE planowane jest w ciągu najbliższych dni. Na tej podstawie Komisja Europejska rozpocznie negocjacje w imieniu całej Unii Europejskiej dążąc do osiągnięcia porozumienia przed końcem 2020 roku – wyjaśnia przedstawicielka ZMPD.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Paczki idą na rekord

Firmy kurierskie zacierają ręce. Boom na e-zakupy sprawia, że popyt na ich usługi rośnie ...

Robo-kurier zgarnia 40 mln dol. i rusza z ekspansją

Samojezdne roboty dostarczające zakupy dostały kolejny zastrzyk finansowy, który ma zdynamizować rozwój tej innowacyjnej ...

Prom Nova Star

Polska Żegluga Bałtycka odnawia flotę

W 2018 r. kołobrzeski armator promowy Polferries odnotował wzrost przewozów ładunków aż o 33 ...

Andrzej Bittel: Kolej musi być kręgosłupem komunikacyjnym w Polsce

Jestem za tym, żeby odtwarzać linie kolejowe. Per saldo, w długiej perspektywie, to się ...

Mariusz Golec: Wielton: Nie boimy się Chińczyków

O korzyściach z przejęć we Francji i Włoszech mówi Robertowi Przybylskiemu prezes producenta naczep ...

Zmiana w zarządzie Versabox

Jacek Królik prezesem startupu logistycznego Versabox. Spółka przygotowuje się do europejskiej ekspansji. Stanowisko prezesa ...