Dostęp do unijnego rynku ma swoją cenę

Wkrótce ruszą negocjacje nowej umowy handlowej z Wielką Brytanią. Posłowie pamiętają o potrzebach transportu.

Parlament Europejski przyjął 12 lutego rezolucję w sprawie mandatu UE na negocjacje nowej umowy handlowej z Wielką Brytanią.

Parlament wskazuje, że przyszłe regulacje dotyczące warunków wykonywania przewozów powinny być wzajemne, ale biorące pod uwagę proporcje wielkości obu rynków. Parlament zaznacza jednocześnie, że zezwolenia EKMT (Europejskiej Konwencji Ministrów Transportu, obecnie ITF), z uwagi na ich małą liczbę, nie rozwiążą przyszłych potrzeb.

Parlament wzywa do zapewnienia wewnątrzunijnych połączeń z Irlandią, w tym prawa do tranzytu dla unijnych przewoźników pomiędzy Irlandią a państwami UE. Podkreśla, że nowe zasady współpracy pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem powinny gwarantować równe warunki działania w transporcie drogowym z uwzględnieniem takich kwestii jak pomoc państwa, ochrona środowiska czy aspekty socjalne.

Czytaj więcej w: Brexit nie narobił zamieszania

Parlament uważa, że Wielka Brytania, pomimo wyjścia z UE, powinna uczestniczyć i współfinansować rozpoczęte projekty budowy europejskiej sieci TEN-T, CEF oraz projektów Single European Sky.

PE zauważa, że Porozumienie o wolnym handlu nie jest synonimem „bezproblemowej” wymiany. Posłowie przyznają, że nowe regulacje powinny zapewnić standardy wymiany handlowej tak bardzo zbliżone do poprzednich jak to tylko możliwe, ale przede wszystkim muszą zapewnić możliwości rozwoju unijnego eksportu.

Parlament zaznacza, że dostęp do wspólnego rynku nie może podminowywać czterech podstawowych swobód wspólnego rynku i ma swoją cenę. Dlatego nie wyklucza ograniczeń handlowych, takich jak kwoty i taryfy celne, szczególnie w przypadku towarów żywnościowych.

Czytaj więcej w: Do Anglii bez papierowych dokumentów

Stały przedstawiciel ZMPD przy Margareta Przybyła zaznacza, że mandat negocjacyjny musi jeszcze zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie. – Trwają rozmowy na poziomie ambasadorów krajów UE. Przyjęcie mandatu po stronie UE planowane jest w ciągu najbliższych dni. Na tej podstawie Komisja Europejska rozpocznie negocjacje w imieniu całej Unii Europejskiej dążąc do osiągnięcia porozumienia przed końcem 2020 roku – wyjaśnia przedstawicielka ZMPD.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cyfrowe dokumenty przyspieszyły kolejowe przewozy z Chin

Pierwszy, wyposażony w cyfrową dokumentację pilotażowy pociąg z kontenerami z Ningbo (Chiny) przez Władywostok ...

Stawki za przewozy dramatycznie spadły

Nadpodaż samochodów ciężarowych doprowadziła do rujnacji stawek przewozowych. Przewoźnicy uważają, że sytuacja jest wręcz ...

Przewoźnicy ostrożni z zakupami naczep

Utrzymuje się niski popyt na naczepy, natomiast wzrósł popyt na przyczepy.   We wrześniu ...

TRAKO 2019 WIDEO | Medcom: Innowacje na sześciu kontynentach

Od 30 lat firma Medcom dostarcza rozwiązania wspierające zaawansowane systemy transportu publicznego oraz układy ...

Nowe samochody dla GITD

W połowie roku inspektorzy otrzymają do dyspozycji 64 nowe furgony inspekcyjne. 27 września GITD ...

Poczta Polska przywraca połączenia z zagranicą

Do niektórych krajów znów można wysyłać paczki. Po sobotniej decyzji państwowego operatora o wstrzymaniu ...