Rejestracja zagranicznych kierowców w Holandii

fot. AdobeStock

Zagraniczni przewoźnicy muszą rejestrować w Holandii kierowców i płacić im minimalne wynagrodzenia.

Od 1 marca obowiązkowe będzie zgłoszenie pracownika delegowanego w transporcie do pracy w Holandii dla przewozów kabotażowych, przewozów międzynarodowych i dla samozatrudnionych.

Nowe przepisy obowiązują zagranicznych kierowców, którzy realizują na terenie Holandii przewozy kabotażowe oraz przewozy międzynarodowe. Zgłoszenia nie muszą składać przewoźnicy, którzy dokonują pasażerskiego transportu drogowego oraz tranzytu. – Pierwsza rejestracja powinna zostać dokonana przy pierwszym transporcie rozpoczynającym się po 1 marca – zaznacza ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) Bartłomiej Zgudziak. Rząd holenderski przewidział możliwość dokonywania zgłoszeń rocznych.

Niedopełnienie obowiązku elektronicznej rejestracji delegowania kierowcy może wiązać się z karą finansową o wartości nawet 12 tys. euro. W przypadku powtarzających się uchybień przewoźnicy powinni liczyć się z 50 proc. podniesieniem wartości wspomnianej kary.

Ekspert OCRK zaznacza, że można spodziewać się również zaostrzenia kwestii związanych z wymaganą dokumentacją. Szczególny nacisk zostanie położony na zaświadczenie A1, które kierowca powinien posiadać w ciężarówce. Przewoźnik musi także wyznaczyć osobę kontaktową z adresem w Holandii. Tę funkcję może pełnić sam pracownik delegowany.

Zgodnie z wytycznymi pracownik ten powinien znać jeden z „nowoczesnych języków”. Decydując się na zgłoszenie kierowcy jako osoby kontaktowej, przewoźnik powinien liczyć się z koniecznością złożenia osobnych deklaracji dla każdego z kierowców.

OCRK przypomina, że od 1 stycznia w Holandii obowiązuje stawka minimalna 9,54 euro za godzinę pracy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rozmowa TRAKO 2019: Ekologia, bezemisyjność, alternatywne źródła energii

Polska wyznacza trendy w rozwoju zrównoważonego ekologicznie transportu publicznego – twierdzi Piotr Wroński, wiceprezes ...

Europejska perspektywa ochrony środowiska

Head of Project Management Logicor, CEE Ernest Ziółkowski mówi o strategii środowiskowej grupy i ...

Przesyłki Poczty Polskiej dotrą do większej liczby krajów

Poczta Polska rozszerza zakres usług zagranicznych, pomimo utrudnień transportowych wynikających z pandemii. Operator przywrócił ...

Autobusy miejskie z niewielkim spadkiem rejestracji

Miejskie autobusy z napędem alternatywnym napędzają rynek, ale dopłaty do nich są niezbędne. W ...

Samochody zniknęły z dróg i ulic

W miastach ruch drogowy w pierwszym tygodniu ograniczeń zmalał o dwie trzecie. W miastach ...

Kolejarze w Polsce liczą opóźnienia w dniach, a w Niemczech w godzinach

Polski Instytut Transportu Drogowego wspólnie z klastrem Luxtorpeda 2.0 zorganizowały konferencję „Polska logistycznym hubem ...