Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) przyjęła 20 marca rozporządzenie w sprawie opóźnień w płatnościach. Najprawdopodobniej zostanie przyjęte jeszcze na marcowej sesji plenarnej w marcu.
Celem jest przyspieszenie płatności i usunięcie niedociągnięć dyrektywy z 2011 roku. Sektor publiczny ma 30 dni (od otrzymania faktury przez dłużnika albo od dostarczenia produktu) na dokonanie płatności, podobnie jak sektor prywatny. Komisja zgodziła się jednak na 60-dniowy termin, jeśli strony, w interesie swojej swobody kontraktowej, tak wyrażą zgodę.
Czytaj więcej
Niskie stawki frachtów morskich oraz spadające ceny paliwa odbiły się na wynikach logistycznych gigantów.
Dodatkowo duże firmy (osiągające przychody na poziomie minimum 40 mln euro i zatrudniające co najmniej 250 osób), będą musiały corocznie raportować swoje praktyki płatnicze organowi nadzorczemu podległemu KE. Sprawozdania te będą publicznie dostępne.
Posłowie uwzględnili także okres płatności do 120 dni dla poszczególnych kategorii produktów, które „ze względu na specyfikę branży wymagają nieco dłuższych terminów płatności i fakturowania (tj. „towary sezonowe” i „towary wolnorotujące”)”. Znowelizowane rozporządzenie wprowadza również większą elastyczność dla mikroprzedsiębiorstw, przyznając im dodatkowy rok na dostosowanie się do nowych ram okresu płatności po wejściu w życie przepisów.