Bezpieczne inwestycje funduszy w mroźnie

Wymagania ESG premiują nowe technologie, rozwijane przez największych światowych graczy. O specjalistyczny rynek mroźni powalczą największe fundusze.

Publikacja: 18.06.2024 00:13

Bezpieczne inwestycje funduszy w mroźnie

Foto: Lineage

W Lęborku Lineage, globalny fundusz REIT specjalizujący się w magazynowaniu w temperaturze kontrolowanej, otworzył w maju mroźnię na 40 tys. miejsc paletowych. Holenderski New Cold otworzy pod koniec czerwca mającą 95 tys. miejsc paletowych mroźnię w Nowym Modlinie. Z kolei Frigo Logistics podwoiło mroźnię w Żninie, do 25 tys. miejsc paletowych. Buduje także w Nowym Dworze Mazowieckim magazyn dystrybucyjny na 21 tys. miejsc paletowych. 

Rosnący popyt na mroźnie

New Cold wyda 115 mln euro na magazyn, Frigo Logistucs 200 mln zł. Te idące łącznie w setki milionów dolarów inwestycje nie są przypadkowe. – Trendy zakupowe od wielu lat pokazują rosnącą sprzedaż mrożonek, pojawiają się nowe produkty w różnych segmentach. Polacy kupują coraz więcej mrożonek np. gotowych mrożonych dań z racji wygody, zabiegania, czyli braku czasu do gotowania. Więcej produktów mrożonych wymaga powierzchni do składowania – tłumaczy dyrektor zarządzający IPP Polska, firmy działającej w obszarze poolingu paletowego Tomasz Sączek. 

Czytaj więcej

Jest dołek, będzie hossa w wynajmie taboru kolejowego

Dodaje, że popyt na mrożone powierzchnie magazynowe utrzymuje się od dłuższego czasu. – Do tej pory był zaspokajany dwojako: albo przez samych producentów (własne mroźnie przyprodukcyjne), albo przez mniejszych graczy rynkowych, posiadających małopowierzchniowe i kosztowne mroźne. Sytuację na tym rynku zmieniła obecność dużych międzynarodowych graczy takich jak Lineage, NewCold czy Americold i Constellation lub Frigo Logistics – wymienia Sączek. Globalni gracze to młode firmy, istniejące od kilkunastu lat. 

Miliardowe inwestycje

Nadejście nowych graczy spowodowały regulacje ESG, które zmuszają przedsiębiorców do ograniczenia emisji CO2. Przepisy dotyczą także energochłonnej branży chłodniczej. W tej niszowej gałęzi magazynowania wyspecjalizowały się bogate fundusze, które zainwestowały w nowe technologie chłodzenia, instalacje fotowoltaiczne i automatyzację działalności operacyjnej oraz własne systemy informatyczne. 

Zarejestrowane w Michigan (USA) Lineage Logistics zgromadziło od stycznia 2020 roku 6,7 mld dol. na nowe inwestycje, które powiększą zdolności magazynowe funduszu o 7 proc. Umożliwią także zwiększenie o połowę zabudowy paneli słonecznych na magazynach. 

Czytaj więcej

Drobnicowe ożywienie w całej Europie

Przychody firmy przekroczyły w 2022 roku 5 mld dol., zaś EBITDA wrosła o 20 proc. 

Właściciel New Cold, amerykański fundusz inwestycyjny Westport Capital Partners przeprowadził 3 rundy gromadzenia kapitału. W drugiej, rozpoczętej pod koniec 2020 roku zebrał ponad 1,2 mld dol., w ostatniej planuje zgromadzić 2 mld dol. na inwestycje w mroźnie. 

Pierwsza runda nie była tak udana, zamiast spodziewanych 500 mln dol. fundusz zebrał niecałe 360 mln dol. Sytuację zmieniły przepisy ESG, które wymagają od operatorów logistycznych wysokiej sprawności energetycznej. 

Dotychczasowa mroźnia zużywa ok. 250 kWh na miejsce paletowe rocznie, gdy nowe technologie wprowadzone przez New Cold pozwalają zmniejszyć zużycie energii o ponad połowę. Globalna skala pozwala zmniejszyć koszty jednostkowe. Lineage ma na świecie 430 magazynów głębokiego mrożenia. 

Wygodne dla klientów

Globalni gracze oferują nowe standardy. – Jesteśmy wygodnym partnerem dla producentów, alei sieci dystrybucyjnych, ponieważ konsolidujemy dostawy w jednym miejscu. Dzięki naszej skali konsolidujemy dostawy od wielu nadawców w jeden samochód, co upraszcza łańcuch dostaw – wskazuje dyrektor handlowy New Cold CEE Marcin Turski. 

Dodaje że takie rozwiązanie jak automatyczny załadunek naczep, który trwa 2 minuty dla pełnowymiarowej, mieszczącej 33 palety zabudowy, jest atrakcyjnym rozwiązaniem pozwalającym na oszczędności energii i spełnienie wymogów ESG. 

Czytaj więcej

Czy uda się powstrzymać ukraińską konkurencję na unijnym runku?

Sączek przypomina, że międzynarodowe firmy zaczęły konsolidować i standaryzować niszę mroźni. – Klienci rezygnują więc z mniejszych, niepewnych partnerów na rzecz stabilnych międzynarodowych korporacji. Duże znaczenie miała także ostatnia sytuacja z kosztami energii. To biznes wysokochłonny energetycznie i ostatnie lata spowodowały duże przetasowanie na rynku i zmianę strategii wielu firm. Wielu mniejszych operatorów upadło, ograniczyło działalność lub jest w trakcie sprzedaży – wymienia Sączek. Dlatego m.in. Lineage kupiło Pago. 

Kogo stać inwestuje w fotowoltaikę. – Latem w południe pokryjemy 100 proc. naszego zużycia energii. Zwrot z inwestycji to niecałe 6 lat, choć kilka lat temu wynosił 9-10 lat – porównuje prezes zarządu Frigo Logistics Kristof Verbruggen. Szacuje, że dzięki fotowoltaice zmniejszy rachunki za elektryczność o 30 proc. 

W Lęborku Lineage, globalny fundusz REIT specjalizujący się w magazynowaniu w temperaturze kontrolowanej, otworzył w maju mroźnię na 40 tys. miejsc paletowych. Holenderski New Cold otworzy pod koniec czerwca mającą 95 tys. miejsc paletowych mroźnię w Nowym Modlinie. Z kolei Frigo Logistics podwoiło mroźnię w Żninie, do 25 tys. miejsc paletowych. Buduje także w Nowym Dworze Mazowieckim magazyn dystrybucyjny na 21 tys. miejsc paletowych. 

Rosnący popyt na mroźnie

Pozostało 91% artykułu
Rynek
W drugiej połowie roku znajdą się kupcy na magazyny
Rynek
W magazynach wracają budowy spekulacyjne
Rynek
Rynek magazynowy rośnie w tym roku
Rynek
Logistycy najaktywniejsi na rynku magazynowym
Rynek
Nearshoring ląduje w Polsce
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży