Gigantyczne korki sparaliżowały transport międzynarodowy. Przewoźnicy apelują o uproszczenie procedur.
Kontrole graniczne prowadzone są bezpośrednio na granicy, bez zaplecza sanitarnego, auto po aucie. – Nie ma nawet możliwości zwiększenia przepustowości – zauważa prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek.
Wskazuje na przykład autokaru pełnego ludzi, który stał w kolejce 7 godzin. – Ledwo przejechał granicę, a kierowcy skończył się czas pracy. Dobrze, że po mojej interwencji Ministerstwo Infrastruktury wywalczyło zgodę na przepuszczanie kierowców ciężarówek i autobusów, którzy nie mają polskiej narodowości, ale pracują w polskich firmach. Ci sami ludzie, którzy zamiast ciężarówką przejeżdżają do Polski autem osobowym, trafiają na dwutygodniową kwarantannę – podkreśla prezes ZMPD.
Czytaj więcej w: Wirus zakłóci pracę niemieckich portów
Kolejki powodują stratę czasu. Czas pracy stracony w kolejce jest nie do odrobienia. ZMPD zwróciło się do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o elastyczne podejście do kwestii kontroli czasu jazdy, a także odstąpienie na czas trwania epidemii koronawirusa od karania kierowców za odbiór regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie pojazdu. Przepisy zmuszają kierowców do korzystania z hoteli.
Transport Logistyka Polska zaproponował zniesienie świątecznych ograniczeń ruchu oraz, gdyby pandemia przedłużała się, ograniczeń wakacyjnych.
Czytaj więcej w: http://Unijna pomoc dla przedsiębiorców
TLP proponuje także uproszczenie procedur granicznych: zmniejszenie ilości danych na kartach lokalizacyjnych (zostałby tylko adres miejsca zamieszkania lub pobytu i numer telefonu) i możliwość ich wypełniania drogą elektroniczną, np. z siedziby firmy. Wersja elektroniczne byłaby tak samo ważna jak papierowa.
TLP uważa, że karty powinny być rozdawane już na 2 km przed przejściem, aby skrócić czas odprawy. Drogi prowadzące do przejść granicznych powinny mieć wyznaczony pas dla samochodów ciężarowych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.