W pierwszym półroczu 2022 roku sprzedaż opon w Polsce na rynek samochodów ciężarowych wzrosła o 4%. Sprzedaż opon do samochodów osobowych urosła o 9%. – Duża niepewność w gospodarce oraz rosnące ceny wyhamowały dynamikę, jaką notowaliśmy na początku roku. Patrząc jednak z perspektywy pierwszych sześciu miesięcy, te wyniki w większości segmentów są wciąż na plusie – ocenia prezes zarządu Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) Radosław Bółkowski.
Czytaj więcej
Wysokie ceny usług transportowych przyciągają do branży nowych graczy, ale dla wielu może to być nieopłacalny ruch.
Druga połowa roku jest niewiadomą. – Wpływ inflacji, rosnących kosztów i cen surowców może być bardzo wyraźny w perspektywie całego roku – obawia się dyrektor generalny PZPO Piotr Sarnecki.
Producenci obawiają się niekontrolowanego wzrostu cen surowców i innych kosztów. – Obserwujemy oznaki spadku popytu i obawiamy się, że wyzwania związane z rosnącymi kosztami gazu, surowców i dostaw półproduktów będą utrzymywać branżę pod presją – powiedziała Fazilet Cinaralp, sekretarz generalna Europejskiego Związku Producentów Opon i Gumy (ETRMA).
Przewidywane ceny naturalnego kauczuku sięgają 1,6 dol. za kilogram, o 15% mniej niż w lutym br. Rynek spodziewa się mniejszego zapotrzebowania na opony w Chinach, co obniży popyt na surowiec. Za to rekordowe są ceny gazu, wynoszące 220 euro za 1 MWh. Fabryki opon potrzebują dużo energii w procesie wulkanizacji.