PKP Intercity buduje zaplecze dla szybkich pociągów

Do 2030 roku spółka PKP Intercity zainwestuje 2,6 mld zł w przyjazne środowisku stacje postojowe i zaplecza techniczne.

Publikacja: 26.07.2022 18:37

PKP Intercity buduje zaplecze dla szybkich pociągów

Foto: PKP IC

Jest to część przygotowań do obsługi znacznie większego ruchu, w tym pociągami dużych prędkości. Narodowy przewoźnik szacuje, że w 2030 roku z jego usług skorzysta 88 mln pasażerów. Spółka planuje za 8 lat uruchamiać dwa razy więcej pociągów niż obecnie, otworzy też połączenia na zachód, wschód i południe. Umożliwi to IV Pakiet Kolejowy, który po 2030 roku otworzy europejski rynek przewozów pasażerskich. 

KDP w Europie

Strategia unijna przewiduje inwestycje w szybkie połączenia kolejowe. Przewozy kolei dużych prędkości mają podwoić się do 2030 roku i potroić do 2050 roku. Rządy krajów Europy Środkowowschodniej planują budowę szybkich kolei łączących państwa regionu. 

Czytaj więcej

Najlepszy rok w historii branży TSL. Ranking Logistyki

Przy rosnącej liczbie pasażerów tabor musi mieć większą dostępność i efektywność wykorzystania, stąd inwestycje w zaplecze, jak warta blisko 12 mln zł myjnia na warszawskim Grochowie. – Inwestując w zaplecza techniczne przygotowujemy się do obsługi coraz większej liczby pociągów, które w kolejnych latach będą wyjeżdżać na tory. Nowoczesne stacje postojowe zapewniają wyższy standard obsługi technicznej naszej floty. Dzięki myjniom automatycznym, takim jak ta na warszawskim Grochowie, znacząco przyspieszymy kompleksowe przygotowanie pociągów do trasy – podkreśla członek zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz. 

PKP IC

Zaprogramowane urządzenia można dostosować do poszczególnych rodzajów taboru – dzięki temu z myjni skorzystają zarówno klasyczne składy wagonowe, jak i elektryczne zespoły trakcyjne, m.in. ED74, ED160 i ED161. Programowanie pozwoli sprawnie myć także inne składy, które w przyszłości mogą zasilić flotę przewoźnika. 

Dzięki inwestycji trzykrotnie skrócił się czas mycia pociągu. Nowa myjnia pozwala także na mycie dachów, jak również nabłyszczanie i osuszanie składów. W wyremontowanym obiekcie możliwe będzie też czyszczenie wnętrza pociągów. Firma Agat dostarczyła i zamontowała urządzenia myjące, zaś Przedsiębiorstwo Budowlano Projektowe Fraktal Marta Kupczak wniosło halę. 

Czytaj więcej

Więcej tramwajów Pesy w Bydgoszczy i w Tallinie

Unowocześnienie infrastruktury technicznej przyniesie standaryzację obiektów. Po zakończeniu inwestycji będą one podzielone na trzy kategorie, dostosowane do odpowiedniego standardu uwzględniającego potrzeby taborowe w danej lokalizacji pod kątem realizacji rozkładu jazdy. W 2030 roku PKP Intercity będzie dysponować 52 stacjami postojowymi i bocznicami kolejowymi na terenie całej Polski oraz 7 nowoczesnymi myjniami. 

Rekordowe inwestycje

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 PKP Intercity realizuje obecnie dwa strategiczne projekty inwestycyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności – „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” oraz „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. Ich łączna wartość wynosi ponad 2,5 mld zł brutto. – Już dziś pasażerowie podróżują na pokładach 335 wagonów, które udało się zmodernizować dzięki unijnemu dofinansowaniu – przypomina prezes zarządu PKP Intercity Marek Chraniuk. 

Czytaj więcej

Dla transportu druga połowa roku będzie tak dobra jak pierwsza

Przewoźnik do 2025 roku przewiduje wydatki 9,7 mld zł, a w latach 2026-2030 nakłady 14,8 mld zł. Spółka posłuży się środkami własnymi, ale przede wszystkim kredytami EBI, funduszami europejskimi z programów Łącząc Europę, FEnIKS, KPO, z rozliczenia pieniędzy pozyskanych w ramach POIiŚ w latach 2014-2020, z emisji obligacji oraz kredytów inwestycyjnych. 

W efekcie wielomiliardowych inwestycji w 2030 roku PKP Intercity będzie dysponować 429 lokomotywami różnego rodzaju (o 11% więcej niż obecnie), 109 elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (o 47% więcej niż obecnie), 35 hybrydowymi zespołami trakcyjnymi (obecnie brak), 2466 wagonami (o 18% więcej niż obecnie) oraz 38 siedmiowagonowymi składami typu push-pull (obecnie brak). 

Jest to część przygotowań do obsługi znacznie większego ruchu, w tym pociągami dużych prędkości. Narodowy przewoźnik szacuje, że w 2030 roku z jego usług skorzysta 88 mln pasażerów. Spółka planuje za 8 lat uruchamiać dwa razy więcej pociągów niż obecnie, otworzy też połączenia na zachód, wschód i południe. Umożliwi to IV Pakiet Kolejowy, który po 2030 roku otworzy europejski rynek przewozów pasażerskich. 

Pozostało 89% artykułu
Praca w logistyce
Krytyczny brak kierowców, Polsce też grożą puste półki w sklepach
Roboty
Europa prowadzi w sieciach 5G i automatyzacji magazynów
Elektromobilność
Otwiera się wart kilka mld zł rynek ładowarek do elektrycznych ciężarówek
Firmy
InPost dystansuje konkurencję w Wielkiej Brytanii
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Drogowy
Niedobre sygnały płyną od małych firm
Szynowy
Przewoźnik wyśle na postojowe jedną trzecią załogi