Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca tego roku. Ze statystyk GITD wynika, że stan techniczny odpowiada za 6-7 proc. naruszeń. W pierwszych siedmiu miesiącach roku było to 6 proc. na 143 tys. kontroli. Na przewoźników zagranicznych przypadło 55 proc. nieprawidłowości. 

Podczas tegorocznych kontroli inspektorzy wykryli najwięcej nieprawidłowości w układach hamulcowych, oświetleniu i wyposażeniu elektrycznym, osiach, kołach i zawieszeniu i emisji spalin oraz wyciekach paliwa. Na 537 pojazdów wytypowanych do badania na stacji diagnostycznej, w 30 proc. przypadków inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne. 

Czytaj więcej

Administracje Polski i Ukrainy przygotowują nowe przejścia graniczne

Mobilne urządzenie pozwalają na przeprowadzenie na drodze kontroli w stopniu porównywalnym do badania na stacjonarnej stacji diagnostycznej. Przewoźna stacja umożliwia sprawdzenie układu kierowniczego, hamulcowego, stanu zawieszenia, a także rozpoznanie błędów i usterek w większości pojazdów ciężarowych oraz autobusów. 

Mobilne Jednostki Diagnostyczne wspierają już inspektorów z woj. mazowieckiego, podkarpackiego, wielkopolskiego, opolskiego i małopolskiego. Kolejne trafią w najbliższych dniach do inspektorów ze Szczecina, Olsztyna i Lublina. 

W grudniu 2020 roku GITD wybrało dostawcę mobilnych stacji diagnostycznych. Konsorcjum W.S.O.P. z Knurowa oraz Gibas Service Center z Piły dostarczy 16 specjalistycznych pojazdów. Oferta otrzymała 99,06 punktów i okazała się lepsza od konsorcjum gdańskich firm Sosnowski oraz Odiut Automex, która uzyskała 98,27 punktów. Zamówienie jest warte 35,2 mln zł. 

Czytaj więcej

Szykuje się kolejna blokada granic, tym razem z Białorusią

Wcześniej GITD miała 3 takie mobilne jednostki w trzech Wojewódzkich Inspektoratach Transportu Drogowego. 

Zakup 16 mobilnych stacji diagnostycznych to ostatni etap modernizacji GITD. Służba uzyskała 65,9 mln zł na doposażenie, z czego 56 mln zł pochodzi z programu Infrastruktura i Środowisko. Wcześniej GITD zakupiło wycenione na 28 mln zł 64 samochody inspekcyjne oraz 64 urządzenia do kontroli tachografów za 2,7 mln zł. 

W 2023 roku GITD wzbogaci się jeszcze o 8 furgonów inspekcyjnych, a prawo opcji przewiduje zakup 1 lub 2 dodatkowych.