Od 3 listopada BAG będzie przyjmować wnioski o zwrot niesłusznie pobranej w mycie opłaty na policję. Zezwala na to ustawa, która weszła w życie 1 października i zmienia stawki opłat drogowych od samochodów ciężarowych retrospektywnie od 28 października 2020 roku do 30 września 2021 roku. Nowe są o 0,1 do 0,4 centa niższe do dotychczasowych w przypadku zestawów mających 4 lub więcej osi. BAG przypomina, że przewoźnicy powinni składać kompletne wnioski z udokumentowanymi przejazdami. Platforma internetowa będzie dostępna od 3 listopada 2021 roku.
Zwrot myta jest skutkiem wyroku Europejskiego Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydanego w sprawie szczegółów kalkulacji kosztów trasy 28 października 2020 roku. BAG podkreśla, że „Republika Federalna Niemiec od 2002 r. należycie zgłaszała Komisji UE wszystkie raporty dotyczące kosztów dróg. Nigdy nie zakwestionowano obciążenia policji drogowej kosztami, co zostało obecnie odrzucone przez ETS”.
BAG żali się, że „dochody z opłat drogowych były zawsze wykorzystywane dla potrzeb sieci dróg płatnych, a tym samym przynosiły korzyści wszystkim użytkownikom”.
Łukasz Chwalczuk z kancelarii Iuridica zaznacza, że wyrok TSUE jest jednoznaczny. – Nie wolno przeznaczać opłat drogowych na instytucje (w tej sprawie policja), które mogą być opłacane wyłącznie z budżetu państwa. W przeciwnym wypadku istniałaby nieformalna zachęta dla zarządców dróg, aby poprzez opłaty drogowe pokrywać różnego rodzaju koszty. Dla przypomnienia w 2015 roku Hiszpania przegrała podobny proces sądowy w TSUE, w którym kilka eurocentów tzw. podatku grosikowego ukrytego w paliwie, było przekazywane na służbę zdrowia – przypomina Chwalczuk.
Dodaje, że polskie firmy transportowe powinny złożyć wniosek o zwrot maut za okres od 28.10.2020 r. aż do 30.09.2021 roku, a jeśli są zainteresowane odzyskaniem maut za okres od stycznia 2018 do 28.10.2020 powinny w tym roku złożyć stosowny wniosek lub pozew do sądu.