Ostatnie dwa tygodnie przyniosły spadek liczby przesyłek e-handlu, maleją zakupy

Prawdopodobnie wiąże się to ze zmniejszeniem konsumpcji. Nie przesadzałbym z tegorocznymi perspektywami rynku e-commerce – studzi oczekiwania rozwoju e-handlu prezes DPD Polska Rafał Nawłoka, jednej z największych w Polsce firm kurierskich.

Wiosenny szczyt

Wskazuje, że zamawianie przesyłek w e-sklepach jest efektem przede wszystkim dostępu do pieniędzy, a nie do Internetu. – Poczekajmy z oceną bieżącego roku na jego zakończenie. Ostatnie dwa miesiące, w których nadawany jest znaczący procent przesyłek zadecydują o całym roku. Marzec i kwiecień podniosły statystyki, ale potem nastąpił powrót do mniejszych ilości przesyłek – przyznaje prezes DPD.

Czytaj więcej w: Poczta Polska buduje cyfrowy model sieci logistycznej

W kwietniu i maju 2020 roku średnia liczba paczek nadawanych w miesiącu sięgnęła 16 mln i była o 3 mln większa niż rok wcześniej. Liczba dni, w których nadawano ponad 750 tys. paczek wyniosła 23 w kwietniu i maju 2020 roku i tylko 2 dni w analogicznych miesiącach 2019 roku. Także zwiększyła się liczba kurierów z 6,2 do 7,5 tys.

Sortownia regionalna w Rudzie Śląskiej mieści się w magazynie o powierzchni 11 tys. mkw. Fot. DPD

W dostawach odsetek klientów indywidulanych (B2C) wzrósł z 65 proc. w roku ubiegłym do 82,5 proc. w maju, po czym spadł do 72,5 proc. w październiku. – Zmaleje w najbliższym czasie do 70 proc. – przypuszcza Nawłoka.

Poczta Polska nie potwierdza jednak spadku liczby przesyłek w ostatnich dwóch miesiącach. Narodowy operator doręcza przesyłki z Chin.

Zmiana modelu

Kilkunastoprocentowe wzrosty przesyłek oraz długofalowe perspektywy zmusiły DPD do inwestycji w regionalną sortownię w Rudzie Śląskiej. To bliźniaczy obiekt do otwartego 2 lata temu podwarszawskiego Parzniewa.

Czytaj więcej w: KEP wydaje miliardy na roboty

Magazyn o powierzchni 11 tys. m kw. w Rudzie ma sorter duży o wydajności 17 tys. paczek na godzinę i mały sortujący 6-7 tys. paczek na godzinę. Docelowo oba będą obsługiwać 300 tys. paczek na dobę. Obiekt operacyjnie ruszy na początku przyszłego roku.

Czytaj więcej w: GLS uruchamia 3 nowe filie

DPD odchodzi od centralnej sortowni na korzyść modelu sieciowego. – W najbliższych 3-4 latach zainwestujemy w regionalną sortownię w okolicach Poznania lub Bydgoszczy. Poprawimy rentowność dzięki mniejszym przebiegom transportu pomiędzy magazynami. Podniesie się także bezpieczeństwo operacyjne, zniknie ryzyko całkowitego wstrzymania działalności, czego nie dało się wykluczyć mając jedną sortownię centralną w Strykowie – tłumaczy dyrektor operacyjny DPD Polska Maciej Głowacki.

Gotówka nadal popularna

PDP szacuje, że 40 proc. płatności odbywa się gotówką lub kartą (COD). Przede wszystkim płaci w ten sposób klient segmentu B2C. – Nie ma dużych fluktuacji, choć spodziewaliśmy się malejącego odsetka. W 2005 prognozy mówiły że COD spadnie do 5 proc., tymczasem nawet pandemia nie wywołała chęci do porzucenia tego typu usług – wskazuje prezes DPD.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Francja wycofuje się z więzienia kierowców ciężarówek. To „nieporozumienie”.

Po interwencji ambasady i MSZ Francja wycofuje się ze skandalicznych praktyk przeciw obcym kierowcom ...

Armatorzy chcą nieograniczonej wymiany załóg statków

Organizacja armatorów Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS) i Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) zaapelowały do ...

Kolejna inwestycja DCT Gdańsk

Port Gdańsk zawarł z DCT Gdańsk 30-letnią umowę na wynajem 6,5-hektarowej działki. Powstaną na ...

Ciężarowe diesle na złom

Wzmaga się nacisk na regulacje promujące bezemisyjne ciężarówki. Zainteresowanie elektrycznymi ciężarówkami pozostaje znikome. European ...

Szczepionki na ostatniej mili

O lukratywny europejski rynek dystrybucji szczepionek na covid biją się polskie firmy. Globalnie konkurują ...

Potężny protest autokarów zablokował Warszawę

400 autokarów zablokowało centrum stolicy. Przewoźnicy domagają się od rządu pilnej pomocy. Marszałkowską, Rondo ...