Tarcza Antykryzysowa dla kolei i dróg samorządowych

Premier Morawiecki skierował do Sejmu projekt ustawy, która pomoże spółce PLK SA. Skarb Państwa podwyższy w tym roku kapitał tej spółki, wpłacając 1,85 mld zł.

Z tej sumy 850 mln zł przeznaczone jest na zakup maszyn przez 4 należące do PLK spółki wykonujące roboty utrzymaniowe. Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że dzięki dokapitalizowaniu, możliwości wykonawcze spółek podwoją się. Miliard zł dokapitalizuje PLK i trafi na budowę i przebudowę przystanków kolejowych oraz infrastruktury towarzyszącej.

Czytaj więcej w: Koleje na szybkich torach modernizacji

– Przewoźnicy pasażerscy otrzymali w jednej z poprzednich tarcz antykryzysowych wsparcie, lecz narodowy zarządca infrastruktury do tej pory nie mógł skorzystać z takiej formy pomocy. Takie rozwiązanie z pewnością przyniesie wiele korzyści dla gospodarki jak i samych użytkowników kolei – uważa dyrektor Biura Klaster „Luxtorpeda 2.0” Mateusz Izydorek.

PKP PLK zarządza siecią kolejową długości 18,5 tys. km oraz prowadzi wart 75,5 mld zł Krajowy Program Kolejowy. Z tej sumy realizowane są kontrakty wartości 51,5 mld zł, wartość przetargów w toku przekracza 4 mld zł.

Czytaj więcej w: Zarobić na chińskich przewozach

Izydorek wskazuje, że od początku pandemii branża budowlana apelowała do władz państwowych, by w okresie kryzysu nie zamrażać inwestycji infrastrukturalnych. – Jak widać to chociażby po realizowanych inwestycjach kolejowych, podjęto wiele działań, by inwestycje te były jednym z czynników pobudzających rynek. Należy tu pochwalić Ministerstwo Infrastruktury, które powołało grupy robocze, gdzie minister Andrzej Bittel rozmawiał z przedstawicielami organizacji branżowych co tydzień i reagował na wszystkie zgłaszane  postulaty. Wśród postulatów branży kolejowej było m.in. zniesienie narzutów ze stawek dostępu do infrastruktury dla przewoźników, oraz czasowe zniesienie opłaty za rezerwację dostępu do infrastruktury – wymienia ulgi dla przewoźników.

Pomoc uzyskają też samorządy na budowę dróg. Zamiast 2,7 mld otrzymają 3,8 mld zł. Dodatkowe 1,1 mld zł to przyspieszone o rok zasilenie Funduszu Dróg Samorządowych.

Ustawa przewiduje utrzymanie dotychczasowych stawek VAT; wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Poczta Polska z nową linią Cargo na Okęciu

Państwowy operator uruchomił dwie linie technologiczne Cargo w obiektach Poczty Polskiej (PP) na terenie Portu ...

Brexit nie narobił zamieszania

Nie ma utrudnień w przeprawie przez Kanał La Manche. – Wszystko jak na ten ...

Nowy skład Komisji Infrastruktury

W czwartek, 14 listopada zebrało się 27 stałych komisji sejmowych na inauguracyjnych posiedzeniach. Posłowie ...

PKP Cargo z nową linią kredytową

Największy towarowy przewoźnik kolejowy w Polsce pożyczy 150 mln zł. Millennium Leasing oraz PKP ...

Wielton: Rynek się schładza

Trzeci pod względem wielkości producent naczep w Europie, Grupa Wielton, przyznaje, że liczba zamówień ...

Przesyłki Poczty Polskiej dotrą do większej liczby krajów

Poczta Polska rozszerza zakres usług zagranicznych, pomimo utrudnień transportowych wynikających z pandemii. Operator przywrócił ...