Wojna na Ukrainie omal nie wykoleiła rynku magazynowego

Po kilkutygodniowym wahnięciu, klienci jednak wrócili do wynajmu magazynów po nowych cenach.

Publikacja: 07.06.2022 21:45

Wojna na Ukrainie omal nie wykoleiła rynku magazynowego

Foto: DL Invest Group

Wyższe ceny najmu nie zabiły rynku magazynowego, który zachwiał się skonfrontowany z podwyżkami cen budowy i w rezultacie najmu. – Utrzymująca się wysoka inflacja, braki w dostawie kluczowych do budowy magazynów materiałów i surowców oraz rosnące koszty wykonawstwa istotnie wpływają na czas realizacji nowych inwestycji – ostrzega dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO Anna Głowacz. 

Czytaj więcej

Najlepszy rok w historii branży TSL. Ranking Logistyki

Fachowcy ostrożnie oceniają jakie mogą być dalsze skutki. – Trudno dzisiaj wyrokować jak te podwyżki zostaną odebrane przez najemców. Nie wszyscy byli na to przygotowani. Procesy najmu mogą być bardziej skomplikowane, a część firm będzie potrzebowała więcej czasu na podjęcie decyzji – zastanawia się dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Newmark Polska Jakub Kurek. Podkreśla, że czynsze w nowych budynkach będą wyższe niż te w starszych. 

Nabywcy nie mają jednak wyboru. – Zaakceptowali nowe stawki i kilkutygodniowe zawieszenia transakcji minęło. Ono będzie widoczne w raporcie za pierwsze półrocze, ale kolejne kwartały już powinny być dobre – uważa Partner, Head of Industrial & Logistics Agency Poland, Head of E-Commerce CEE Damian Kołata.

Czytaj więcej

Kurierzy i przesyłki reklamowe ciągną rynek pocztowy, Poczta Polska traci rynek

Obserwatorzy już dostrzegają 30-procentowy wzrost czynszów, których rzeczywista średnia wysokość sięga 3 euro za metr. – Polski rynek magazynowy przestaje być najtańszy w Europie, przy czym pozostanie wciąż atrakcyjny dla najemców i inwestorów. W efekcie wyjściowe stawki czynszów zaczynają konkurować z tymi obserwowanymi na zachodzie Europy – uważa partner zarządzająca, AXI IMMO Renata Osiecka. Pomimo niesprzyjających okoliczności deweloperzy nie zwalniają tempa i w I kw. 2022 r. dostarczyli 1,02 mln mkw. (+44% r/r), które pozwoliło na powiększenie całkowitych zasobów powierzchni magazynowej do 27 mln mkw. (+27% r/r).  

Boom na rynku magazynowym tłumaczony jest rozwojem handlu internetowego. – Wartość rodzimego rynku e-commerce w pandemicznym roku 2020 przekroczyła już 100 mld zł, a zakupy w sieci robiło aż 77% internautów – to aż 15 pp. więcej niż jeszcze w 2019 roku. Wzrost rynku e-commerce przekłada się też na zainteresowanie nim przedsiębiorców. Liczba podmiotów sprzedających online, zarówno w 2020, jak i 2021 znacząco wzrosła, a na koniec grudnia 2021 r. liczba zarejestrowanych sklepów internetowych wyniosła ponad 52,3 tys., podczas gdy na początku stycznia 2021 r. Było to blisko 44,5 tys. – porównuje Kołata. 

Czytaj więcej

Ukraińska pszenica z Gdańska

Dodaje, że kategorię internetowego kanału sprzedaży zaczął też zauważać GUS. – Według oficjalnych danych, średni udział e-commerce w sprzedaży detalicznej wyniósł w 2021 roku o ponad 100% więcej niż w 2019 i osiągnął poziom 9%, rosnąć jednak w niektórych miesiącach do 10,8% (kwiecień), a nawet 11,4% (listopad) – wskazuje Kołata. 

Elektromobilność
Ekoenergetyka o całe lata przed Siemensem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Szynowy
Intercity pobiło rekord przewozów. Pasażerowie przesiedli się z aut na kolej
Drogowy
Elektroniczny list przewozowy bardzo powoli zdobywa popularność
Drogowy
Rusza projektowanie dużej obwodnicy Warszawy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Szynowy
Kazachstan inwestuje w porty morskie