Miliardy na fotowoltaikę na magazynach

Nakłady branży logistycznej na fotowoltaikę sięgają miliardów złotych. Efektem inwestycji będą magazyny niezależne od sieci energetycznych i spore oszczędności w zużyciu prądu.

Publikacja: 02.10.2023 10:01

Miliardy na fotowoltaikę na magazynach

Foto: CTP

Deweloper CTP uzyskał finansowanie w wysokości 200 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB) na wdrożenie obszernego programu zakładającego instalację paneli fotowoltaicznych w całym europejskim portfolio parków biznesowych. Do 2025 roku na dachach lokalnych CTParks powstanie do 50 MWp elektrowni fotowoltaicznych. Bank przyznał niezabezpieczony kredyt na dekadę. 

Spółki magazynowe i energetyczne

Firma utworzyła własną spółkę energetyczną, aby nadzorować program rozwoju instalacji fotowoltaicznych. CTP posiada portfel nieruchomości o powierzchni 11 mln mkw. Od 2020 roku wszystkie nieruchomości realizowane pod szyldem CTPark są przystosowane do montażu PV. Deweloper zakończył 2022 z instalacją o łącznej mocy 38 MWp. W tym roku zamierza zwiększyć ten wynik o dodatkowe 100 MWp. Finansowanie EIB wesprze realizację średnioterminowego celu CTP, jakim jest osiągnięcie 400 MWp do 2026 roku. – Za trzy do pięciu lat moc elektrowni fotowoltaicznych w naszch polskich parkach przemysłowo-magazynowych wyniesie 80 MWp – to wzrost o 700 proc. w stosunku do 2023 – podlicza zastępca szefa na Polskę w CTP Poland Bogi Gabrovic. 

Czytaj więcej

Słabe prognozy na przyszły rok dla importerów ciężarówek

CTP do końca dekady planuje niemal podwoić swój portfel nieruchomości w CEE do 20 mln mkw. powierzchni magazynowej, a w dłuższej perspektywie stworzyć całkowicie niezależne energetycznie parki przemysłowe. 

W podobnej skali planuje w Polsce inwestycje DSV. – W Polsce notujemy ponad 3 mld zł przychodów jako Grupa DSV i jesteśmy drugim graczem na rynku. Budujemy odpowiednią infrastrukturę. Stąd plany inwestycyjne na najbliższe 5 lat, sięgające 1 mld zł – tłumaczy prezes zarządu DSV Solutions Wojciech Cipiur. 

Przewiduje rozbudowę magazynów i powielenie ich w głównych aglomeracjach logistycznych tam, gdzie firma notuje odpowiednią wielkość obrotów i widzi szanse na dalszy rozwój. – Decyzja o inwestycji we własne obiekty, takie jak ten w Wypędach k. Warszawy, jest wynikiem analiz, które przeprowadziliśmy. Równocześnie zakładamy w naszej strategii, że pozostaniemy aktywnym graczem na rynku najmu. W magazynach, które będziemy budowali jako DSV, zastosujemy rozwiązania redukujące emisję CO2, aby spełnić wymagania i nasze cele ESG. 

Przełomową decyzją w naszych inwestycjach będzie zmiana technologii ogrzewania obiektów, czyli rezygnacja z gazu, który zastąpimy pompami ciepła – opisuje prezes DSV Solutions. Dodaje, że z 1 MWh energii elektryczne zużytej, wytworzy dzięki nowej technologii ekwiwalent 2, a nawet 4,8 MWh. Firma wykorzysta również instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i zbiorniki retencyjne na wodę opadową. 

Czytaj więcej

Czechom bliżej do Bałtyku czy Adriatyku?

Stawki bez zmian, infrastruktura do poprawy

Prezes DSV zastrzega, że inwestycje nie powinny mieć jednak wpływu na wysokość naszych stawek. – Różnicę pokryją oszczędności energii wygenerowane w nowych obiektach spółki. 6-7 lat temu jej koszt stanowił 5-6 proc. ogólnego kosztu utrzymania magazynu. W 2021 roku udział ten wzrósł do kilkunastu procent, a dzisiaj, w niektórych obiektach, nawet do kilkudziesięciu procent – porównuje Cipiur. 

Podkreśla, że dzięki inwestycjom wydatki na energię znacząco zmaleją, a nowe technologie zastosowane w projektach obiektów sprawią, że będą one zdecydowanie bardziej efektywne. 

To nie koniec nakładów DSV. – Na początku 2023 roku do każdej z lokalizacji zakupiliśmy agregaty prądotwórcze. To duża inwestycja, która umożliwi każdej lokalizacji funkcjonowanie bez dostępu do krajowej sieci energetycznej, co w naszej branży ma kolosalne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Agregaty uzupełnią pod tym kątem infrastrukturę naszych obiektów, w których nie wykorzystujemy jeszcze banków energii. Razem z fotowoltaiką zapewni nam to konieczną stabilność dostaw energii – stwierdza Cipiur. 

Czytaj więcej

Firmy transportowe płacą akcjonariuszom dywidendę

Inwestycje w magazyny lub agregaty może okazać się koniecznością także dla innych graczy. – Sieci przesyłowe nie potrafią poradzić sobie z nadwyżką energii produkowanej przez infrastrukturę fotowoltaiczną. Taka sytuacja nie zapewnia polskim operatorom logistycznym uprzywilejowanej pozycji. Mimo to stawiamy sobie wysokie wymagania ESG i obniżamy emisje CO2 z całego łańcucha dostaw. Obecnie wchodzimy z własnymi centrami logistycznymi do mniejszych miejscowości, inwestując w nowoczesne rozwiązania przyjazne środowisku. Dzięki temu zwiększamy wydolność połączeń dystrybucyjnych i redukujemy emisję CO2 – podkreśla członek zarządu Rohlig Suus Logistics Andrzej Kozłowski. 

Rynek
Rynek magazynowy rośnie w tym roku
Rynek
Logistycy najaktywniejsi na rynku magazynowym
Rynek
Nearshoring ląduje w Polsce
Rynek
Rynek magazynowy ma przed sobą dobre lata
Rynek
W magazynach więcej pustostanów