Inelo umacnia pozycję na rynku oprogramowania do zarządzania flot

Rynek oprogramowania do zarządzania transportem drogowym będzie rozwijał się w dwucyfrowym tempie. Zawalczy o dominację na nim Grupa Inelo.

Publikacja: 18.09.2022 10:21

Pierwszy z lewej Krzysztof Adamczyk, trzecia z lewej Magdalena Magnuszewska.

Pierwszy z lewej Krzysztof Adamczyk, trzecia z lewej Magdalena Magnuszewska.

Foto: Grupa Inelo

Grupa Inelo staje się numerem 1 na rynku TMS w Polsce. Spółka nabyła we wrześniu 81 proc. udziałów firmy FireTMS, oferującej oprogramowanie do zarządzania transportem w modelu SaaS dla małych i średnich graczy w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Dla małych przewoźników

Wcześniej Grupa Inelo kupiła spółkę Marcos Bis, także działającą w segmencie oprogramowania TMS. Transakcja dotyczy zakupu całego pakietu udziałów od obecnych udziałowców: Trans.eu (51 proc.) oraz pasywnego akcjonariusza indywidualnego, a także częściowy wykup dwóch założycieli FireTMS. – Oprogramowanie działające w pełni online zajmuje 4. pozycję z około 10-15 proc. udziałem w polskim rynku rozwiązań do zarządzania transportem. Transakcja pozwoli zasilić dotychczasowe portfolio produktów Grupy Inelo o brakujący istotny element, czyli TMS w modelu SaaSowym, dedykowany małym i średnim firmom przewozowym i logistycznym, które stanowią spory segment klientów w naszej spółce. Po gruntownych analizach i obserwacjach rynku oraz po nabyciu Marcos Bis i TMS Nawigatora przeznaczonego dla większych graczy, dostrzegliśmy, jak duży potencjał tkwi w tym sektorze – tłumaczy prezes Grupy Inelo Magdalena Magnuszewska. 

Czytaj więcej

Gala Liderów Logistyki 2022 i rozdanie nagród za nami!

Krzysztof Adamczyk pozostanie dyrektorem zarządzającym w nabytej spółce. – Ostrożne szacunki pozwalają zakładać, że nasze rozwiązanie może trafić nawet do 2000 klientów Grupy w ciągu kolejnych 3 lat, co stanowi imponujący wynik – przewiduje Adamczyk. – Spółka posiada 650 klientów w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii oraz Niemczech i to właśnie w tych regionach chcemy się dalej rozwijać i pozyskiwać klientów. Produkt FireTMS oprócz polskiej wersji językowej posiada jeszcze 7 różnych wariantów językowych, m.in. angielską, niemiecką, czeską czy rumuńską, więc jest w pełni do tego przystosowany – zapewnia Adamczyk. 

Gorący rynek TMS

Firma badawcza ABI Research prognozuje, że w latach 2022-2026 subskrypcje usług telematycznych zwiększą się o 86 proc., aby w 2027 roku globalnie osiągnąć liczbę 126 mln subskrybentów. Na tym rynku największymi graczami są Geotab, Verizon, Connect, Trimble oraz Webfleet. 

Czytaj więcej

Rola kierowcy w procesie logistycznym

Rok temu Grupa Inelo podjęła decyzję o przejęciu udziałów w słoweńskiej spółce telematycznej CVS Mobile i tym samym stała się liderem w obszarze zintegrowanych rozwiązań technologicznych dla transportu ciężkiego w regionie CEE/SEE. Na tej bazie Grupa znacząco zwiększy obszar geograficzny dystrybucji swoich produktów, w szczególności w obszarze zarządzania czasem pracy – dzięki rozwiązaniu TachoScan Web, które uzupełnia gamę narzędzi telematycznych przeznaczonych dla flot ciężkich. 

Magnuszewska podkreśla, że zakup CVS Mobile oraz FireTMS daje grupie wejście na rynek niemiecki. 

Grupa Inelo obsługuje 14 tys. firm transportowych oraz logistycznych. Łącznie ponad 86 tys. pojazdów ma zainstalowane urządzenia telematyczne Grupy Inelo, natomiast z oprogramowania 4Trans korzysta już 100 tys. kierowców, a blisko 60 tys. jest rozliczanych w ramach usługi OCRK.  Inelo zaopatruje ponadto 42 inspekcje kontrolne w 23 krajach w narzędzia pozwalające kontrolować międzynarodowy transport drogowy. Grupa Inelo szacuje, że stała się liderem w sektorze TMS w Polsce, z około 30-35 proc. udziałem w rynku. 

Grupa Inelo jest kontrolowana przez fundusz private equity Innova/6 z Grupy Innova Capital. Innova Capital zainwestowała niemal 1 mld euro w blisko 60 spółek zlokalizowanych w 10 krajach Europie Środkowo-Wschodniej.

Grupa Inelo staje się numerem 1 na rynku TMS w Polsce. Spółka nabyła we wrześniu 81 proc. udziałów firmy FireTMS, oferującej oprogramowanie do zarządzania transportem w modelu SaaS dla małych i średnich graczy w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Dla małych przewoźników

Pozostało 92% artykułu
Morski
Maleje popyt na towary, a wraz z nim na przeładunki w chińskich portach
Szynowy
Dzięki ukraińskim ładunkom PKP LHS zanotowała doskonały sierpień
Drogowy
Wielton notuje schłodzenie popytu, ale portfel zamówień na bezpiecznym poziomie
Elektromobilność
Czy transport publiczny uniesie koszty wodorowych autobusów?
Drogowy
Polscy przewoźnicy dostali już milion euro zwrotu maut w Niemczech