CPK zostanie centrum przeładunków ekspresowych przesyłek

Poczta Polska wykorzysta CPK do stworzenia sieci szybkiej dystrybucji przesyłek.

Dla przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP), e-commerce i szeroko pojętej branży logistycznej, Poczta Polska planuje stworzenie na terenie Portu Solidarność hubu logistycznego do obsługi towarów w ruchu krajowym i zagranicznym.

Czytaj więcej w: InPost rośnie z prędkością 100 paczkomatów tygodniowo

Spółka CPK zobowiązała się uwzględnić potrzeby Poczty podczas planowania, projektowania i realizacji inwestycji lotniskowych i kolejowych, a także koordynacji przedsięwzięć drogowych. – Porozumienie o współpracy zakłada określanie priorytetów podczas planowania inwestycji CPK. Przewiduje też wsparcie ze strony Poczty Polskiej w przygotowywaniu dokumentacji projektowej, konsultacji propozycji niezbędnych aktów prawnych oraz rozwój obszaru innowacji i nowych technologii na styku działalności Poczty Polskiej i CPK – dodaje rzecznik prasowy Poczty PolskiejJustyna Siwek.

Czytaj więcej w: Amazon: możemy wydrukować nawet jedną książkę

Branża KEP rozwija dostawy w 24 godziny i wybudowana dla CPK sieć kolei dużych prędkości jest wymarzona dla dystrybucji przesyłek. – Na pokonanie kilkuset kilometrów transportem drogowym potrzeba co najmniej jednego dnia. Ta sama trasa będzie znacznie szybciej wykonana transportem lotniczym, ale będzie bardzo droga. Z tego powodu większość towarów zamawianych przez Internet trafia do klientów najwcześniej następnego dnia. Koleje dużej prędkości mogą wypełnić tą lukę i sprawić, że dostawa będzie szybsza, a przy tym nie za droga. Uważam, że ten rodzaj transportu może się bardzo dobrze sprawdzić w coraz bardziej popularnym systemie dostaw tego samego dnia. Klienci chcą mieć produkty coraz szybciej – podkreśla dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Czytaj więcej w: Poczta przygotowuje rekordowe inwestycje

Wskazuje, że dostawa tego samego dnia z wykorzystaniem transportu drogowego wymaga rozproszonej sieci dystrybucji, a to powoduje dodatkowe koszty związane z utrzymywaniem zapasu w wielu lokalizacjach. – Trzeba jednak pamiętać, że koleje dużych prędkości zużywają bardzo dużo energii, więc ich koszty eksploatacji w stosunku do zwykłych kolei są większe – zastrzega dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania.
Poczta Polska posiada na Lotnisku Chopina w Warszawie placówkę pocztową i punkt przeładunkowy, w którym obsługuje przesyłki lotnicze w ruchu międzynarodowym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dobre wyniki świątecznych przewozów IC

PKP Intercity zwiększyło przewozy w okresie świąteczno-noworocznym o 17 proc. Od 20 grudnia do ...

Maseczki z samodziału

Przedsiębiorcy mają kłopoty z zakupem maseczek i płynów odkażających. Nie sposób kupić za normalne ...

Pandemia nie zahamuje robotyzacji

Roboty trafią do branży TSL w biurach i magazynach. Pandemia zmusiła do cięć wynagrodzeń ...

Zdalne otwieranie skrzynek InPost coraz popularniejsze

Już ponad 4 mln klientów pobrało aplikacje InPost służącej do zdalnego otwierania skrzynek w ...

Zadłużony transport

Długi sektora transportowego rosną szybciej niż średnia dla gospodarki. Wyższy od przeciętnej jest także ...

Kontenerowy konkurent Małaszewicz

Sławków przygotowuje się do stałego połączenia kolejowego z Chinami. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnego ...