Poczta przygotowuje rekordowe inwestycje

W najbliższych trzech latach Poczta Polska zainwestuje 1,2 mld zł w infrastrukturę logistyczną, transport i cyfryzację.

Publikacja: 17.02.2021 15:18

Poczta przygotowuje rekordowe inwestycje

Foto: logistyka.rp.pl

Prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot szacuje że inwestycje będą przekraczać 400 mln zł rocznie w latach 2021-23. W tym roku wyniosą 430 mln zł. – To najwyższy historycznie poziom nakładów – podkreśla prezes PP. Zarząd zakłada, że w 3-letniej perspektywie współczynnik przychodów do inwestycji wyniesie 5,8, gdy w 2019 roku sięgnął 1,2.

Cyfryzacja poczty i państwa

Priorytetem operatora jest logistyka, obsługa ryku cyfrowego i cyfryzacja. – Stawiamy na usługi logistyczne, co oznacza inwestycje, bo Poczta Polska była budowana pod kątem obsługi przesyłek listowych – tłumaczy prezes Poczty Polskiej.

Liczba sorterów paczkowych podwoi się w dotychczasowych sortowniach. W spółce trwają przygotowania dokumentacji projektowej, niezbędnej do rozpoczęcia procedury przetargowej dotyczącej wyboru dostawcy trzech sorterów. Zakupy ruszą w drugim kwartale 2021. Maszyny sortujące będą obsługiwały paczki w sortowni we Wrocławiu, Lublinie i Lisim Ogonie pod Bydgoszczą.

Operator Pocztowy planuje dalszy rozwój usług logistycznych. Do obecnie realizowanych przesyłek paletowych krajowych i międzynarodowych dołączą przewozy całopojazdowe, cargo lotnicze i oceaniczne. Rosnąca liczba obsługiwanych paczek i przesyłek paletowych wymaga także nowych powierzchni hal. Jedna z pierwszych, nowych sortowni powstanie w Warszawie. Zostanie ona wyposażona w nowo zakupioną, czwartą maszynę sortującą. Budowę kolejnych sortowni zaplanowano w: Łodzi, Szczecinie, Olsztynie, Białymstoku i Rzeszowie.

Czytaj więcej w: InPost rośnie z prędkością 100 paczkomatów tygodniowo

PP przeznacza poważne fundusze na cyfryzację, ponieważ maleją ilości listów, co jeszcze przyspieszyła pandemia. W 2021 roku PP będzie doręczała elektroniczne przesyłki. – Projekt e-doręczenie zadecyduje o przyszłości PP na wiele lat – podkreśla prezes.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski wskazuje, że cyfrowa poczta to element cyfrowego państwa. – Trzy lata temu podjęliśmy decyzję o budowie cyfrowego państwa. Platforma Envelo to przymiarka do wykorzystania usług elektronicznych. Z punktu widzenia państwa elektronizacja doręczeń to modernizacja funkcjonowania państwa. Przygotowaliśmy się do cyfryzacji w poprzednich latach. E-doręczenia to nie tylko kolejna usługa cyfrowa, zastępująca doręczanie rejestrowe, ale instrument, który pozwoli na elektronizację państwa – zaznacza Zagórski.

Czytaj więcej w: Amazon: możemy wydrukować nawet jedną książkę

Drugim dużym projektem jest przyjęcie przez unijnych operatorów pocztowych obsługi celnej przesyłek spoza UE. – Ten celno-podatkowy projekt, to w 60 proc. zadanie informatyczne. Systemy informatyczne będziemy wytwarzać w sposób maksymalnie samodzielny. PP ma spółki technologiczne – zaznacza Zdzikot.

Wsparcie dla operatora wyznaczonego

Prezes podkreśla, że nie planuje ograniczać liczby placówek pocztowych. – Poczta Polska jest jednym z namacalnych dowodów istnienia i funkcjonowania Państwa Polskiego. Ponadto prawo zmusza nas do zapewnienia dostępności placówek. Sieć rozwijamy i unowocześniamy. Mamy 7,6 tys. placówek i 13 400 punktów odbioru paczek w Polsce i ta ostatnia liczba wzrośnie do 20 tys. – zapowiada prezes. Liczba automatów paczkowych wzrośnie na koniec tego roku do 500, a na koniec 2022 roku do 2 tys.

Przypomina, że Poczta Polska nie jest instytucją administracji publicznej. – Jest spółką akcyjną i nie otrzymywała wsparcia budżetu. PP jak każdy inny przedsiębiorca skorzystał z Tarczy Antykryzysowej. Spełnia wymogi prawa względem dostępności placówek i świadczenia usługi publicznej, a musi to robić za własne pieniądze. To nie jest typowy model funkcjonowania w Europie. Zarazem inne poczty, dofinansowane na rodzimym rynku, wchodzą do Polski – porównuje prezes Poczty Polskiej.

Czytaj więcej w: Wkrótce kurierzy dostarczą ponad miliard paczek rocznie

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka przypomina, że kierownictwo resortu powołało w MAP dział „łączność”, który przygotował nowelizację prawa pocztowego. Projekt zakłada umożliwienie finansowania świadczenia usługi publicznej w sposób stosowany w modelu zachodnim. Nowelizacja pozwoli na lepsze i bardziej komfortowe funkcjonowanie klienta na PP.

Prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot szacuje że inwestycje będą przekraczać 400 mln zł rocznie w latach 2021-23. W tym roku wyniosą 430 mln zł. – To najwyższy historycznie poziom nakładów – podkreśla prezes PP. Zarząd zakłada, że w 3-letniej perspektywie współczynnik przychodów do inwestycji wyniesie 5,8, gdy w 2019 roku sięgnął 1,2.

Cyfryzacja poczty i państwa

Pozostało 91% artykułu
Logistyka Kontraktowa
Adriatyckie portowe tygrysy
Logistyka Kontraktowa
Alternatywne napędy ciężarówek
Logistyka Kontraktowa
Gala Liderów Logistyki 2023
Logistyka Kontraktowa
Wizja logistyki przyszłości
Logistyka Kontraktowa
Lipiec przyniósł zastój w internetowych sklepach
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?