Poczta przygotowuje rekordowe inwestycje

W najbliższych trzech latach Poczta Polska zainwestuje 1,2 mld zł w infrastrukturę logistyczną, transport i cyfryzację.

Publikacja: 17.02.2021 15:18

Poczta przygotowuje rekordowe inwestycje

Foto: logistyka.rp.pl

Prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot szacuje że inwestycje będą przekraczać 400 mln zł rocznie w latach 2021-23. W tym roku wyniosą 430 mln zł. – To najwyższy historycznie poziom nakładów – podkreśla prezes PP. Zarząd zakłada, że w 3-letniej perspektywie współczynnik przychodów do inwestycji wyniesie 5,8, gdy w 2019 roku sięgnął 1,2.

Cyfryzacja poczty i państwa

Priorytetem operatora jest logistyka, obsługa ryku cyfrowego i cyfryzacja. – Stawiamy na usługi logistyczne, co oznacza inwestycje, bo Poczta Polska była budowana pod kątem obsługi przesyłek listowych – tłumaczy prezes Poczty Polskiej.

Liczba sorterów paczkowych podwoi się w dotychczasowych sortowniach. W spółce trwają przygotowania dokumentacji projektowej, niezbędnej do rozpoczęcia procedury przetargowej dotyczącej wyboru dostawcy trzech sorterów. Zakupy ruszą w drugim kwartale 2021. Maszyny sortujące będą obsługiwały paczki w sortowni we Wrocławiu, Lublinie i Lisim Ogonie pod Bydgoszczą.

Operator Pocztowy planuje dalszy rozwój usług logistycznych. Do obecnie realizowanych przesyłek paletowych krajowych i międzynarodowych dołączą przewozy całopojazdowe, cargo lotnicze i oceaniczne. Rosnąca liczba obsługiwanych paczek i przesyłek paletowych wymaga także nowych powierzchni hal. Jedna z pierwszych, nowych sortowni powstanie w Warszawie. Zostanie ona wyposażona w nowo zakupioną, czwartą maszynę sortującą. Budowę kolejnych sortowni zaplanowano w: Łodzi, Szczecinie, Olsztynie, Białymstoku i Rzeszowie.

Czytaj więcej w: InPost rośnie z prędkością 100 paczkomatów tygodniowo

PP przeznacza poważne fundusze na cyfryzację, ponieważ maleją ilości listów, co jeszcze przyspieszyła pandemia. W 2021 roku PP będzie doręczała elektroniczne przesyłki. – Projekt e-doręczenie zadecyduje o przyszłości PP na wiele lat – podkreśla prezes.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski wskazuje, że cyfrowa poczta to element cyfrowego państwa. – Trzy lata temu podjęliśmy decyzję o budowie cyfrowego państwa. Platforma Envelo to przymiarka do wykorzystania usług elektronicznych. Z punktu widzenia państwa elektronizacja doręczeń to modernizacja funkcjonowania państwa. Przygotowaliśmy się do cyfryzacji w poprzednich latach. E-doręczenia to nie tylko kolejna usługa cyfrowa, zastępująca doręczanie rejestrowe, ale instrument, który pozwoli na elektronizację państwa – zaznacza Zagórski.

Czytaj więcej w: Amazon: możemy wydrukować nawet jedną książkę

Drugim dużym projektem jest przyjęcie przez unijnych operatorów pocztowych obsługi celnej przesyłek spoza UE. – Ten celno-podatkowy projekt, to w 60 proc. zadanie informatyczne. Systemy informatyczne będziemy wytwarzać w sposób maksymalnie samodzielny. PP ma spółki technologiczne – zaznacza Zdzikot.

Wsparcie dla operatora wyznaczonego

Prezes podkreśla, że nie planuje ograniczać liczby placówek pocztowych. – Poczta Polska jest jednym z namacalnych dowodów istnienia i funkcjonowania Państwa Polskiego. Ponadto prawo zmusza nas do zapewnienia dostępności placówek. Sieć rozwijamy i unowocześniamy. Mamy 7,6 tys. placówek i 13 400 punktów odbioru paczek w Polsce i ta ostatnia liczba wzrośnie do 20 tys. – zapowiada prezes. Liczba automatów paczkowych wzrośnie na koniec tego roku do 500, a na koniec 2022 roku do 2 tys.

Przypomina, że Poczta Polska nie jest instytucją administracji publicznej. – Jest spółką akcyjną i nie otrzymywała wsparcia budżetu. PP jak każdy inny przedsiębiorca skorzystał z Tarczy Antykryzysowej. Spełnia wymogi prawa względem dostępności placówek i świadczenia usługi publicznej, a musi to robić za własne pieniądze. To nie jest typowy model funkcjonowania w Europie. Zarazem inne poczty, dofinansowane na rodzimym rynku, wchodzą do Polski – porównuje prezes Poczty Polskiej.

Czytaj więcej w: Wkrótce kurierzy dostarczą ponad miliard paczek rocznie

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka przypomina, że kierownictwo resortu powołało w MAP dział „łączność”, który przygotował nowelizację prawa pocztowego. Projekt zakłada umożliwienie finansowania świadczenia usługi publicznej w sposób stosowany w modelu zachodnim. Nowelizacja pozwoli na lepsze i bardziej komfortowe funkcjonowanie klienta na PP.

Logistyka Kontraktowa
Adriatyckie portowe tygrysy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Logistyka Kontraktowa
Alternatywne napędy ciężarówek
Logistyka Kontraktowa
Gala Liderów Logistyki 2023
Logistyka Kontraktowa
Wizja logistyki przyszłości
Logistyka Kontraktowa
Lipiec przyniósł zastój w internetowych sklepach