Spółki specjalizują się w systemach sterowania ruchem kolejowym stworzą grupę kapitałową o przychodach za ub.r. przekraczających 500 mln zł i zatrudnieniu 500 osób, w tym ponad 300 inżynierów. Powstanie w ten sposób poważny gracz na europejskim rynku systemów sterowania ruchem kolejowym, który oferuje urządzenia najnowszej klasy ETCS oraz będzie w stanie wyjść na rynki eksportowe.  

Krajowe kompetencje

Połowę akcji nowej spółki będzie miała Anna Szczygielska, właścicielka radomskiego Kombudu, zaś resztę Mariusz Maciejewski i Sławomir Jasiński, właściciele warszawskiej grupy Rail-Mil. – Chociaż Kombud zanotował 400 mln zł przychodów, a Rail-Mil 130 mln zł, postanowiliśmy podzielić udziały w holdingu po połowie, biorąc pod uwagę potencjał współpracy i dając obu stronom komfort działania. Transakcja zwiększy potencjał technologiczny i kapitałowy zarówno poprzez wspólną ofertę produktową na rynku ETCS jak i działalność eksportową i przejęcia – tłumaczy Anna Szczygielska. 

Czytaj więcej

Najlepszy rok w historii branży TSL. Ranking Logistyki

Prezesem nowej grupy z siedzibą w Radomiu zostanie Kazimierz Frąk, wcześniej prezes Zakładów Automatyki Kombud. Nazwa nowej grupy jeszcze nie jest ustalona. Docelowo zarząd będzie 4-osobowy. – Realizację połączenia planujemy do końca roku, co uzależnione jest od przyjęcia prawa holdingowego – tłumaczy Szczygielska.

Od lewej: M. Maciejewski, A. Szczygielska, K. Frąk i S. Jasiński

Od lewej: M. Maciejewski, A. Szczygielska, K. Frąk i S. Jasiński

Kombud

Kombud i Rail-Mil współpracują ze sobą od dwudziestu lat, zaś przygotowania do połączenia trwają od trzech lat. – Dzięki połączeniu wszystkie systemy sterowania ruchem będą w większości bazowały na komponentach wytwarzanych wewnątrz grupy, co zmniejsza zależność od importowanych podzespołów. Pandemia i wojna na Ukrainie pokazały wagę krajowych kompetencji w obszarze infrastruktury krytycznej – podkreśla wiceprezes Rail-Mil Sławomir Jasiński. 

Czytaj więcej

Siemens wydał 2 mld euro na cyfryzację kolei

Obie spółki z sukcesem działały na polskim rynku transportu szynowego. Kombud jest na rynku od 30 lat. Zrealizował blisko 150 komputerowych systemów stacyjnych, ponad 1300 systemów zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych i 1800 przejazdów. Urządzenia Kombudu sterują ruchem m.in. na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), Linii Hutniczej Szerokotorowej (LHS) i najdłuższym odcinkiem, liczącym 165 km, zarządzanym z jednego Lokalnego Centrum Sterowania w Szczytnie. Firma zatrudnia we wszystkich spółkach ponad 300 osób, w z tego w Kombudzie 270. W tej liczbie jest 170 inżynierów. 

Wspólnie z Rail-Mil i przy współpracy z hiszpańskim CAF, który dostarczył radiowy komponent sterowania, Kombud opracował elektroniczne powiązanie z ETCS poziomu drugiego. 

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Duże inwestycje

Mariusz Maciejewski założył Rail-Mil w 2014 roku, rok później dołączył do niego Sławomir Jasiński. Spółka opracowała systemy sterowania ruchem w warszawskim metrze i pierwsze polskie balisy (anteny lokalizujące pociąg) oraz kodery LEU. Te urządzenia pozwalają połączonym podmiotom oferować ETCS, którego urządzenia otrzymają w najbliższym półroczu homologację. Rail-Mil zatrudnia 200 osób. 

Czytaj więcej

Koleje przejmą pasażerów linii lotniczych

Kombud i Rail-Mil rozbudowują moce produkcyjne. Kombud zainwestował w ostatnich latach w Radomiu ponad 25 mln zł. W tym roku zagospodarował nowo wzniesioną w Radomiu halę o pow. 4 tys. mkw. Portfel zamówień Kombudu i Rail-Mil wart jest łącznie miliard zł. 

Rail-Mil wynajmie zakład biurowo-produkcyjny o powierzchni 6 tys. mkw. Spółka przygotowuje się do produkcji balis na automatycznej linii z wydajnością do 17 tys. urządzeń rocznie na jedną zmianę. W Europie jest trzech producentów balis, które są bardzo trudne technologicznie. W Polsce potrzeba kilkaset tysięcy tych anten. 

PKP PLK zapowiedziała, że we wszystkich przetargach na modernizację i budowę torów będzie wymagać instalacji ETCS. Koszt tego systemu to 15-20 proc. kosztorysu robót. Krajowy rynek systemów sterowania ruchem kolejowym wart jest 3 mld zł rocznie.