Dalekowschodni transport kolejowy pozostaje drogi, ponieważ popyt utrzymuje się na wysokim poziomie.
Ten rok może być równie dobry jak ubiegły. Operator kolejowy ULTC ERA (dominujący dalekowschodni kierunek) raportuje przewóz w 2020 roku 546,9 tys. TEU, o 64 proc. więcej niż w 2019 roku. Przewozy kontenerów do Europy wzrosły o 77 proc. do 348,1 tys. TEU, zaś do Chin o 45 proc. do 198,8 tys. TEU.
Czytaj więcej w: Brak kontenerów zagrozi przewozom intermodalnym z Chin
Przewodniczący Polskiej Izby Spedycji i Logistyki Marek Tarczyński narzeka na wysokie ceny przewozów. – Na Nowym Jedwabnym Szlaku nadarzającą się okazję wykorzystano do poprawy ekonomicznej strony przedsięwzięcia, które było przez kilka lat subwencjonowane przez Chiny – wskazuje Tarczyński.
Duże przewozy doprowadziły do spiętrzenia przeładunków na granicy chińsko-kazachskiej i białorusko-polskiej, gdzie stykają się koleje szerokotorowe z normalnotorowymi. Spedytorzy poszukują alternatywnych tras. Spółka Belintertrans Germany skierowała pod koniec grudnia pociąg z Chin do Sławkowa, aby sprawdzić możliwości nowego połączenia, na którym nie trzeba przeładowywać kontenerów z szerokiego na normalny tor.
Czytaj więcej w: Lotos będzie konkurował z Laude i Captrain Polska
DB Schenker rozpoczął przeładunki różnych ładunków w Małaszewiczach na terminalu Adampolu, leżącym tuż obok terminalu PKP Cargo.
Do Polski przez Małaszewicze trafiają także kontenery z ładunkami z krajów Dalekiego Wschodu. – Wciąż jest to duży ruch i zainteresowanie tą nitką. Coraz większą popularność zdobywa połączenie Japonia/Korea do Europy. Pociągi jeżdżą regularnie, granica nie jest zablokowana. Jeździmy z planowaną częstotliwością – podkreśla przedstawicielka PCC Intermodal Monika Konsor-Fąferek.
Czytaj więcej w: Kolejarze cisną armatorów na Nowym Jedwabnym Szlaku
Dodaje, że pociągi zabierają wszystkie zgłoszone ładunki, choć jest to linia najtrudniej przewidywalna. – Są na niej nieregularnie górki i spadki, są momenty kiedy ten ruch graniczny nie idzie płynnie stąd musimy więcej inwestować w składy, zapewniać dodatkowe zestawy wagonów i utrzymywać bufor sprzętu by jeździć regularnie/rozkładowo – trzy razy w tygodniu – przypomina przedstawicielka PCC Intermodal.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.