Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu br. o 3,8 pkt., do poziomu 98,6 pkt. Po raz pierwszy od lutego br. odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych. W Niemczech wartość indeksu nastrojów przedsiębiorców spadła do poziomu 88,6, najniższego poziomu od ponad dwóch lat.
Czytaj więcej
Po pandemicznym 2020 roku, kolejny przyniósł zdecydowane odbicie, wzrosły przychody i zatrudnienie.
Eksperci Personnel Service ostrzegają, że w takich warunkach pracownicy powinni przeanalizować swoją sytuację pod kątem stabilności i bezpieczeństwa zatrudnienia. W trudniejszej sytuacji są pracownicy turystyki, hoteli i restauracji, gdzie nagminne są umowy zlecenia. Bezpieczniej jest w zakładzie motoryzacyjnym, AGD / RTV i magazynie.
Pogorszenie nastrojów przedsiębiorców na świecie wynika z kilku głównych czynników. Przede wszystkim z niepewności i nieprzewidywalności warunków gospodarczych oraz wojny w Ukrainie, która skutkuje wzrostem cen energii, a także osłabieniem wyników sprzedażowych i popytu na dobra i usługi.
Z drugiej strony w Niemczech, wg badań Institucie ifo 43 proc. ankietowanych przedsiębiorców narzeka na brak wykwalifikowanych pracowników. W kwietniu odsetek sięgał 38,7 proc. – Producenci maszyn i urządzeń odczuwają skutki zwolnień, jakie przeprowadzili przed i podczas pandemii koronawirusa – tłumaczy Nicolas Bunde, ekspert branżowy w Instytucie ifo. – Teraz te firmy rozpaczliwie poszukują odpowiednich pracowników – dodaje Bunde.