Po pierwszej połowie 2022 r. wartość transakcji inwestycyjnych w magazyny wyniosła 0,7 mld euro, co jest 25-procentowym spadkiem r/r. Wynika on z wysokiej bazy w 2021 r. oraz niskiej dostępności produktów na rynku. – Podkreślany przez nas od kilku kwartałów brak jakościowych projektów magazynowych do kupienia od zaraz spowodował oczekiwany spadek wielkości transakcji z udziałem tego sektora na rynku inwestycyjnym – tłumaczy Partner Zarządzająca AXI IMMO Renata Osiecka.
Czytaj więcej
Podczas Gali Liderzy Logistyki 25 sierpnia redakcja Rzeczpospolitej nagrodziła wyróżniające się podmioty branży TSL.
Przypuszcza, że w cenie pozostaną w pełni skomercjalizowane, spełniające wymagania ESG magazyny, które również otrzymały wysokie oceny w zakresie certyfikacji środowiskowych. – Spodziewamy się, także, że obiekty nieco starsze, ale zlokalizowane na kluczowych rynkach logistycznych będą musiały przejść proces modernizacji, aby utrzymać status inwestycji core i core+ – prognozuje Osiecka.
Rosnąca inflacja oraz wojna na Ukrainie dzielą inwestorów na dwie grupy interesariuszy. W pierwszej znajdują się podmioty dopiero poznające realia rynku nieruchomości w Polsce, w drugiej natomiast są fundusze, które od lat inwestują w krajowe aktywa. Przykładami tych aktywności są zakupy portfeli 7R przez CTP (127 500 mkw.) czy Panattoni przez EQT Exeter (ok. 500 000 mkw.).
Colliers podlicza, że transakcje inwestycyjne w sektorze I&L (nieruchomości przemysłowych i logistycznych) stanowiły średnio ok. 25% wszystkich transakcji w krajach CEE-6 w ostatnich pięciu latach. Zapewniły sobie również pierwsze miejsce w 2021 r. z 37-procentowym udziałem w wartości transakcji. Kapitał europejski (w tym z CEE) od 2017 r. nieznacznie przewodzi aktywności inwestycyjnej z 33-proc. udziałem, wyprzedzając kapitał z Azji i Pacyfiku (31%).