Firmy logistyczne powiększały w ubiegłym roku powierzchnię wynajmowanych magazynów. Przykładami niech będą Spedimex, który zwiększył o 46 000 m kw. zasoby powierzchni magazynowej, Langowski Logistics ma już 40 tys. m kw., a Terramar powiększył magazyny do 25 tys. m kw. Wg JLL w 2022 oddano do użytku ponad 13,7 miliona m kw. nowej powierzchni logistycznej, co odpowiadało 25-procentowemu wzrostowi względem 2021 roku.
Nadchodzi trudniejszy rok
Także firmy zarządzające obiektami magazynowymi zauważają, że w ub.r. najwięcej pracy przybyło w obiektach logistycznych. – Zapewne wynika to w dużej części z rozwoju rynku e-commerce, który potrzebuje nowych powierzchni, także w nowych lokalizacjach. Z moich obserwacji wynika, że szczególnie w centralnej, północnej i zachodniej Polsce powstawało wiele obiektów logistycznych m.in. w Poznaniu, Szczecinie, Koszalinie, a także pod Warszawą.
Czytaj więcej
Na podstawie listopadowych i grudniowych zakupów ponad 1,5 mld kupujących w witrynach detalicznych korzystających z usługi Salesforce Customer 360 (w tym 24 z 30 największych amerykańskich sprzedawców internetowych) firma podsumowała świąteczne zakupy.
Nowością na rynku logistycznym jest większa niż do tej pory liczba obiektów powstających nie pod wynajem dla różnych spółek, ale zlecanych, a potem w całości zajmowanych przez jedną firmę. Generalnie dla rynku logistycznego 2022 rok był dobry, także SPIE pozyskało w tym obszarze wiele kontraktów FM – zapewnia dyrektor operacyjny TechFM w SPIE Building Solutions Mariusz Kisiel.
Obawia się, że ten rok będzie trudny dla gospodarki i prawdopodobnie także dla logistyki. – Wiele osób związanych z branżą logistyczną ma obawy co do tego jak na zainteresowanie najemców wpłynie sytuacja gospodarcza. Niekorzystnym czynnikiem może być przedłużająca się wojna, wzrost cen energii czy wysoka inflacja, które będą powodować presję cenową i konieczność poszukiwania różnych oszczędności – spodziewa się Kisiel.