Liczba osób poszukujących usług transportowych wciąż rośnie. Porównanie pierwszych 3 kwartałów 2021 i 2022 roku uwidacznia trend wzrostowy liczb zleceń dotyczących transportu krajowego. Ich liczba wzrosła o 6% w stosunku do tego samego okresu 2021 roku – wynika z danych Oferteo.pl
Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku transportu zagranicznego. W analizie tych samych okresów widoczny jest wzrost liczby zamówień o 4% w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku.
Czytaj więcej
Adampol stworzył pierwszą w Europie ogólnodostępną giełdę dla nadawców i przewoźników samochodów gotowych.
Zmiany takie są odnotowywane pomimo faktu, że w badaniu przeprowadzonym przez Oferteo.pl wśród właścicieli firm transportowych, przeszło 90% z nich wskazało, że od początku 2022 roku ceny za ich usługi wzrosły. Najczęściej cennik zmienił się o 11–25% (42% ankietowanych) oraz o 26–50% (33% ankietowanych).
Rosną przewozy węgla
Widoczna jest również zmiana w strukturze składanych zamówień. Patrząc na usługi krajowe, gdy ogólna liczba zleceń dotyczących transportu rośnie, zauważalne są zmiany w udziale poszczególnych typów przewożonych towarów. Przykładem może być transport materiałów sypkich, który w 2022 stał się trzecim najczęściej zamawianym rodzajem usługi. Udział tego typu zleceń stanowił 5% w 2021 roku. W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku odnotowano wzrost do 19%, co oznacza zmianę o 14 punktów procentowych.