Z analiz Cushman & Wakefield wynika, że koszty najmu magazynu, zużycia energii i koszty pracy w Polsce należą do najniższych w Europie i mogą być łącznie nawet o 34% mniejsze w porównaniu z Czechami i o 62% niższe względem Niemiec.
Czytaj więcej
Przewoźnicy samochodowi nie zwalniają, nadal w dużych ilościach zamawiają nowy tabor. Liczą, że druga połowa 2023 roku będzie dobra.
Czynsze bazowe za najlepsze nieruchomości logistyczne na głównych rynkach magazynowych wzrosły średnio o 25% w porównaniu do stawek z ubiegłego roku. Pod koniec września 2022 roku czynsze bazowe wynosiły od 3,40 do 5,50 euro/mkw./miesiąc w przypadku obiektów typu big-box od 5,00 do 6,50 euro /mkw./miesiąc w projektach typu City Logistics/SBU. Efektywne stawki wyniosły 0d 2,7 do 4,2 euro/mkw za miesiąc (big-box) do 4,5-5,5 euro dla City Logistics/SBU.
Podaż nowej powierzchni magazynowej utrzymuje się na rekordowym poziomie. Nowa podaż wyniosła ponad 1 mln mkw. w ciągu trzech kolejnych kwartałów. – Prognozy wskazują, że w pierwszym kwartale przyszłego roku rynek przekroczy magiczną granicę 30 mln mkw. Wysoka podaż idzie w parze z ciągle sporym popytem netto, który, choć słabszy w porównaniu do wartości z poprzedniego kwartału (1,6 mln mkw.), wyniósł prawie 1 mln mkw. – podlicza Damian Kołata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency Poland, Head of E-Commerce CEE, Cushman & Wakefield.
Dodaje, że utrzymujący się ok. 50-procentowy udział inwestycji realizowanych spekulacyjnie zaczyna wpływać korzystnie na dostępność powierzchni magazynowej w Polsce. Wskaźnik powierzchni niewynajętej wynosi 4,2%, tj. o 0,9 pp. więcej niż w pierwszym półroczu, gdy osiągał historyczne minimum, jednak nadal pozostaje poniżej poziomu 5% odnotowanych w III kw. 2021 roku.