Na koniec trzeciego kwartału 2022 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wyniosły prawie 27,4 mln mkw., co oznacza wzrost o 19,3% w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r.
Nowa podaż od początku roku już przekroczyła 3,58 mln mkw. i była wyższa od odnotowanej w całym 2021 r. o 15,6%, wylicza firma doradcza Newmark Polska w raporcie „Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I-III kw. 2022 r.” – Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce nadal prężnie się rozwija, niemniej jednak ogólna sytuacja makroekonomiczna oraz zaostrzone warunki pozyskiwania finansowania na nowe inwestycje wpłynęły na spowolnienie aktywności deweloperskiej, a szczególnie w segmencie projektów realizowanych na zasadach spekulacyjnych – zastrzegadyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w firmie doradczej Newmark Polska Jakub Kurek.
Czytaj więcej
Polskie koleje dużych prędkości pojadą na napięcie 25 kV, zarządcy infrastruktury oraz producenci taboru przygotowują się do jego wprowadzenia.
Na koniec września 2022 r. w budowie znajdowało się ponad 3,98 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej, tj. o 8,5% mniej niż w drugim kwartale 2022 r., ale prawie 7% więcej niż pod koniec trzeciego kwartału 2021 r. Miniony kwartał był kolejnym kwartałem z rzędu ze spadkiem ilości realizowanych inwestycji, zwłaszcza o charakterze spekulacyjnym, co związane jest z trudną sytuacją makroekonomiczną i dość wysokim kosztem pozyskiwania finansowania na nowe projekty magazynowe.
Partner, Head of Industrial & Logistics Agency., Head of E-commerce CEE, Cushman & Wakefield Damian Kołata przypomina, że szansą dla rynku magazynowego jest e-handel, którego wartość nieustannie rośnie. – Szybko rozwijający się rynek e-commerce, rosnące wymagania klientów i coraz większa popularność re-commerce generują popyt na magazyny, które gwarantują możliwość obsługi wysyłek i zwrotów – tłumaczy Kołata.