Parlament Europejski zatwierdził 5 kwietnia 2022 roku zaktualizowane przepisy o wyborze projektów energetycznych, które mogą być dofinansowane ze środków UE oraz dostosowanie istniejących przepisów do Zielonego Ładu UE.
Europosłowie poparli włączenie do programu finansowania projektów związanych z rozwojem infrastruktury wodorowej oraz wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla. KE zaznacza, że wybrane projekty będą musiały pomóc krajom UE w odejściu od stałych paliw kopalnych, takich jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf i łupki naftowe. Nowe projekty oparte na gazie ziemnym nie będą się już kwalifikować do finansowania przez UE.
Czytaj więcej
Klienci, rosnące koszty i unijne ograniczenia emisji CO2 zmuszą firmy kurierskie do coraz większych inwestycji w automaty paczkowe.
UE stawia na wodór, choć produkcja tego gazu w elektrolizerach nie jest opanowana na skalę przemysłową i wymaga ogromnych ilości słodkiej wody. W 2021 roku Niemcy planowali, że gaz z elektrolizerów (błękitny wodór) będą kupować na Ukrainie, ale projekt upadł właśnie z braku wystarczających ilości słodkiej wody.
Sporym problemem jest także cena wodoru, zaporowa, jak pokazuje przykład Konina. MZK Konin wybrał spółkę ZE PAK, która przez 2 lata dostarczy 18 ton wodoru za niecałe 1,55 mln zł. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w lipcu.